شغل چیست؟ انواع مشاغل کدامند؟

شغل چیست؟ انواع شغل یا مشاغل کدامند؟

تعریف شغل ، کار یا حرفه

شغل ،پیشه ، حرفه یا کار، آن بخش از زندگی ما انسان‌هاست که استقلال و رشد شخصی‌مان را بهمراه دارد. رسیدن به این سطح از زندگی و ادامه دادن بدون داشتن اطلاعات پایه‌ای و لازم، قطعاً چالش‌های پیش رو را سخت‌تر می‌کند. بهتر است قبل از قرارگیری در مسیرشغلی و استخدام شرکت‌ها ، تحقیق کرده و تعاریف اولیه موجود در ذهن‌مان را با علم روز مربوطه، به‌روزرسانی کنیم. در این مقاله جدیدترین تعاریف و انواع شغل را بررسی خواهیم کرد.

اصطلاح شغل می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. از جمله :

  1. کار تمام‌وقت یا پاره‌وقت با حقوق مشخص.
  2. کار پروژه‌ای ، فریلنسرینگ یا دورکاری.
  3. کار وظیفه‌ای‌ با مسئولیتی مشخص(مثل وظایف مادرانه).
  4. کار پروژه‌ای بلند مدت (مثل پروژه‌های سدسازی).

اصول شناسی “شغل” :

در دهه ۱۶۲۰ میلادی در انگلستان کلمه “شغل” به معنای” وظیفه‌ی انجام بخشی از کل کار” معرفی شد. تا اینکه در دهه  ۱۶۵۰ میلادی معنای آن بهبود داده شد و به جمله‌ی “وظایفی که افراد به‌ازای دریافت پول انجام می دهند” تغییر کرد.

تعریف شغل از منظر مراجع معتبر:

سازمان و ارگان‌های معتبر تعاریف متفاوتی از شغل ارائه داده‌اند که به شرح زیر می‌باشند:

تعریف شغل در واژه‌نامه کمبریج :

در واژه‌نامه کمبریج، شغل مسئولیتی است که یک شخص برای بدست آوردن دستمزد یا مبلغی برعهده می‌گیرد. مسئولیتی که سختی و مشکلات مربوط به خود را بهمراه دارد.

تعریف شغل در ویکیپدیا :

شغل یا پیشه به فعالیت منظمی می‌گویند که در ازای دریافت پول انجام می‌شود. یک فرد پیشه خود را می‌تواند بصورت کارآموزی یا کارمندی یا حتی خوداشتغالی بدست بیاورد.

تعریف شغل در سازمان بین‌المللی کار(ILO) :

اکنون سازمان بین‌المللی کار تعریف شغل را کامل‌تر و آن را “مجموعه‌ای از وظایف و فعالیت‌هایی که فرد برای یک واحد اقتصادی انجام می‌دهد” عنوان کرد.

تعریف شغل در ماده‌ ۷ قانون استخدام کشور ایران :

این تعریف کار که بیش از ۵۰ سال قدمت دارد، شغل را مجموع وظایف و مسئولیت‌های مرتبط و مستمر و مشخصی می‌داند که از طرف سازمان امور اداری و استخدامی کشور به عنوان کار واحد شناخته شده باشد.

انواع مشاغل :

شغل چیست؟ انواع شغل یا مشاغل کدامند؟ 1

افراد جامعه شغل‌های متفاوتی دارند. از کارمند یک بانک گرفته تا باغبان، نویسنده، فروشنده، … و حتی یک زن خانه‌دار با توجه به تعریف، دارای شغل هستند. از آنجایی که شغل ها به چند دسته تقسیم می شوند ، انواع شغل براساس میزان مهارت و تخصص مورد نیاز، به بخش‌های زیر تقسیم می‌گردند:

۱. شغل‌های تخصصی:

این نوع شغل به مدرک دانشگاهی نیاز دارد. مثل وکالت، پزشکی، دندانپزشکی، معماری، کتابداری، فیزیکدان، معلمی، استاد دانشگاه، مهندسی، داروسازی و… .

۲. شغل‌های نیمه تخصصی:

این دسته از شغل‌ها “مهارتی” هستند و به توانایی فیزیکی افراد وابسته می‌باشد. از جمله کارهای نجّاری، مکانیک خودرو، آرایشگری، نانوایی، قصاب، لوله‌کش، باغبان و… که البته در دسته‌بندی مشاغل خدماتی نیز قرار می‌گیرد. برای بدست آوردن یکی از شغل‌های خدماتی نیاز به گذراندن دوره‌ی آموزشی عملی یا کارآموزی زیردست استادکاران آن حرفه‌ می‌باشد. ( در ایران، سازمان فنی‌حرفه‌ای که یک سازمان دولتی می‌باشد، دوره‌های آموزش عملی را برای علاقمندان برگزار می‌کند. همچنین دانش‌آموزان در مقاطع دبیرستان می‌توانند وارد مدارس فنی و حرفه‌ای یا هنرستان شوند.)

بین مشاغل تخصصی و نیمه تخصصی، مشاغل فنی و مدیریتی هم وجود دارند که برخی از آنها به مدرک دانشگاهی نیازمند است.

۳. شغل‌های غیرتخصصی:

شغل‌هایی هستند که به تخصص و مهارت خاصی نیاز ندارند. نمونه این شغل‌ها خدمتکار، نگهبان، کارگر مزرعه، نظافت‌چی و … می‌باشد.

البته شایان ذکر است بسیاری از مدیران موفق شرکت‌های بزرگ، تحصیلات دانشگاهی ندارند. در حقیقت، بسیاری از آنها در رده‌های شغلی رده پایین شروع به کار کرده، مهارت‌های تخصصی بدست آوردند و به تلاش خود ادامه دادند تا به جایگاه بالاتری رسیدند.

ریچارد برانسون ، بنیانگذار و مدیرعامل انگلیسی گروه ویرجین، به دلیل بیماری معلولیت آموزشی در سن ۱۶ سالگی مدرسه را ترک کرد. در واقع ، رئیس وی، رابرت درایسون پیش بینی کرده بود که وی یا ادامه زندگی‌ش را در زندان به سر می‌برد یا میلیونر خواهد شد. امروز دارایی خاص او بالغ بر ۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

مشاغل تمام‌وقت و نیمه‌وقت

شغل چیست؟ انواع شغل یا مشاغل کدامند؟ 2

در شغل تمام وقت ، افراد حدود ۳۵ تا ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند درحالی که ساعت کاری در شغل پاره‌وقت کمتر از این مقدار می‌باشد. همین طور تعداد مشاغل پاره‌وقت در کشورهای پیشرفته به طور قابل توجهی افزایش یافته است و همچنان رو به رشد می‌باشد. شغل دانشجویی از جمله کارهای پاره‌وقت می‌باشد.

شغل‌ها را می‌توان بصورت خوداشتغالی، واسطه‌گری، مشاغل جدید، فصلی، موقتی یا قراردادی هم دسته‌بندی کرد.

بیشتر افراد برای کارهایی که انجام می دهند حقوق دریافت می‌کنند. با این حال، برخی از شغل‌ها هم وجود دارند که بدون پرداخت پول می‌باشند. از نمونه‌های آن می‌توان به کارآموزی، خانه‌داری و … اشاره کرد. کارهای داوطلبانه و NGO ها نیز نمونه‌ای از کارهای بدون حقوق می‌باشد.

طبق گزارشات در سال ۱۳۹۷، در دنیا حدود ۱۵ هزار نوع شغل وجود دارد، که در ایران تنها ۳۰۰۰ نوع از این شغل‌ها تعریف شده‌اند.

شغل روزمزد چیست؟

شغل چیست؟ انواع شغل یا مشاغل کدامند؟ 3

“شغل روزمزد” اصطلاحی است که به طور معمول به کارهایی با درآمد کم گفته می‌شود که مردم آن را تا زمان رسیدن به حرفه رویایی‌شان انجام می‌دهند. بعنوان مثال، ممکن است فردی با هدف دست‌یابی به یک ورزشکار ، بازیگر ، موسیقیدان یا نویسنده موفق، بصورت موقت در یک رستوران بعنوان پیشخدمت یا سالن‌دار مشغول به فعالیت باشد.

بسیاری از دانشجویان دانشگاهها در سراسر دنیا نیز بخاطر سبک زندگی‌شان، به سراغ شغل روزمزد می‌روند. در واقع این نوع کار، جزء شغل های پاره‌وقت دانشجویی به حساب می‌آید. در نهایت شغل روزمزد، فعالیتی است که فرد پس از بدست آوردن کار ایده‌آل‌اش، آن را به راحتی کنار می‌گذارد.

رضایت شغلی

میزان لذتی است که از انجام کار خود به دست می‌آوریم. هرقدر به کاری که انجام می‌دهیم علاقمند باشیم، این میزان بیشتر خواهد بود. میزان رضایت شغلی، به دیدگاه ما نسبت به وجوه مختلف شغل بستگی دارد. این وجوه می‌توانند میزان درک ما از شغل ، محیط کار و تجربه های عاطفی که در محل کار تجربه می‌کنیم، مربوط باشد.

رضایت شغلی به نگرش ما بستگی دارد. ممکن است دو فرد مختلف در یک موقعیت شغلی، به اندازه یکسان رضایت شغلی نداشته باشند.

آگهی شغلی یا فرصت شغلی چیست؟

هنگامی که یک شرکت براساس وظایف و تعاریف شغلی به یک نیروی کاری نیاز دارد، آن جایگاه را در قالب آگهی استخدامی بصورت مستقیم یا غیرمستقیم برای کارجویان منتشر می‌کند.

در ابتدای آگهی استخدامی، توضیحات مربوط به آن کار نوشته می‌شود، که شامل وظایفی است که نیروی کار باید انجام دهد و ادامه توضیحات مربوط به حقوق، پاداش، مدارک تحصیلی مورد نیاز و … می باشد. در آخر، این فرصت کاری ممکن است از طریق وب‌سایت آن مجموعه یا رسانه‌های استخدامی همچون همکارجو، برای سایر کارجویان منتشر شود.

این توضیحاتی بود از جدیدترین و آخرین تعاریف و تغییرات شغل و انواع آن که بطور مکرر در همین صفحه به‌روزسانی خواهد شد. اگر در ابتدای مسیرشغلی و تازه‌کار هستید پیشنهاد می‌کنیم راهنمای چگونگی استخدام شرکت ها را بخوانید یا خیلی سریع تر، با استفاده از «سیستم هوشمند راهنمای مسیر شغلی » به شما کمک می‌کند تا مسیرشغلی‌تان را آگاهانه و با شناخت بازارکار ایران طراحی و برنامه ریزی کنید

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۴.۳ : امتیاز از مجموع ۳۸ : رأی]

امید امیدی

برای آشنایی و ارتباط با من میتوانید به سایت من سر‌بزنید. omid-omidi.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 10 =