تامین نیروی انسانی کافی از چالش ‌های بنیادی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: این وزارت خانه در تامین نیروی انسانی و کلاس، چالش بنیادی دارد.

تامین معلم و کلاس؛ چالش‌های بنیادی آموزش و پرورشبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان شرقی، رضوان حکیم‌زاده در گردهمایی مدیران کل آموزش و پرورش جوار یک کشور به میزبانی تبریز گفت: ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانش آموز ابتدایی کشور در کلاس‌هایی با تراکم ۲۵ نفر و حتی ۳۵ نفر به بالا تحصیل می‌کنند، آن هم در حالی که فقط حدود ۷۵ هزار معلم، عهده دار تعلیم آنهاست.

به گفته او، این در حالی است که ۴۴ هزار کلاس درس چندپایه‌ای هم فقط با یک معلم در کشور وجود دارد، از این رو تامین فضای آموزشی و در کنار آن، تامین نیروی انسانی کافی از چالش‌های بنیادی آموزش و پرورش به شمار می‌رود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: یکی از نگرانی‌های اساسی ما در ساماندهی مدرسه محور، میانگینی است که از تعداد دانش آموزان با تعداد معلمان با عمل ضرب و تقسیم به دست می‌آوریم که در این‌صورت دچار اشتباه استراتژیک در محاسبه نیروی انسانی برای آموزش و پرورش می‌شویم.

حکیم زاده افزود: ۱۸۰ هزار کلاس درس، هر کدام با یک تا ۲۵ دانش آموز در مقطع ابتدایی کشور مستقر است و نزدیک به ۳ میلیون دانش آموزان ابتدایی در این کلاس‌ها تحصیل می‌کنند.

به گفته معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، در حالی که نگرش‌ها به شغل معلمی در جامعه به گونه‌ای است که همواره به عنوان شخصی که در کلاس درس، تنها کتابی را به دانش آموزان تدریس می‌کند، گرایش به آن اندک است، از این رو باید با تغییر رویکرد و سیاستگذاری‌های لازم، افرادی با انگیزه، ماهر، متخصص و شایسته در این شغل حساس جذب شوند.

حکیم‌زاده تاکید کرد: در چنین شرایطی، روشن است که باید سیاست‌های اسناد بالادستی و الزامات برنامه توسعه وزارت آموزش و پرورش، به جد پیگیری شود و شیوه‌های پیشین جذب معلم در سند تحول بنیادی، تغییر یابد.

او همچنین با تاکید بر نقش پررنگ معلمان در توسعه‌ی پایدار یک کشور افزود: هر چند در شرایط فعلی، چاره‌ای غیر از حل مشکلات و مسائل با راهکار‌های موقتی نیست، اما این راهکار‌ها مقطعی بوده و در دراز مدت پاسخگو و حلال مشکلات نیست.

او در ادامه به تامین عدالت آموزش به ویژه در مناطق دو زبانه اشاره کرد و گفت: در ماده ۱۸ به صراحت به برگزاری دوره‌ی پیش دبستانی با حمایت مالی دولت در مناطق دو زبانه، روستایی و عشایری در کلاس‌های مستقل در مقطع اول و دوم دبستان‌های دولتی اشاره شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی هم به بازنشستگی ۳ هزار و ۵۰۰ فرهنگی استان، افزایش جمعیت دانش آموزی و همچنین استقرار پایه دوزادهم گفت: با توجه به این موارد، اهمیت جذب نیروی انسانی دو چندان شده، از این رو تمهیدات لازم برای جبران کمبود نیرو اتخاذ شده است.

جعفر پاشایی، نگاه فرابخشی و سیستماتیک، مدرسه محوری، تفویض اختیار و بهره وری را از جمله جزو رویکرد‌های حاکم بر ساماندهی نیرو‌های انسانی سالتحصیلی ۹۸-۹۷ اعلام کرد و افزود: با برنامه ریزی و تلاش شبانه روزی در آغاز سال تحصیلی جدید (۹۸-۹۷) هیچ کلاسی بدون معلم نخواهد بود.

جهت ورود به صفحه اخبار استخدامی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی اینجا کلیک کنید.

جهت ورود به صفحه اخبار استخدامی آموزش و پرورش (استانی) اینجا کلیک کنید.

جهت ورود به صفحه اصلی اخبار  استخدامی آموزش و پرورش اینجا کلیک کنید.

کانال تلگرامی همکارجو

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۰ : امتیاز از مجموع ۰ : رأی]

محدثه رحمانی

در زندگی کاری‌م چالش های متفاوتی رو تجربه کردم. این چالش ها بقدری اهمیت دارند که تصمیم گرفتم به کارجوهای دیگه کمک کنم تا به روشی درست مسیرشون رو طی کنند.(اینستاگرام من : mystartups) سئوال یا دیدگاه مربوط به این مطلب رو میتونید پایین همین نوشته برای من بفرستید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =