راهنمای چگونگی استخدام شرکت ها

چگونه در ۴ مرحله به استخدام شرکت های بزرگ دربیاییم؟

فرآیند استخدام شرکت‌ها به لطف فناوری بسیار تغییر کرده و به لطف همین پیشرفت‌ها روند رشد و تکامل خود را ادامه می دهد.

اگر به دنبال موقعیت شغلی جدید هستید ، درک کاملی از تاکتیک‌هایی که در استخدام نیرو به کار می رود، قطعاً مفید است. چون از این طریق می توانید مسیر استخدام شرکت‌ها را زیر نظر داشته باشید.

استخدام چیست؟

چگونه در 4 مرحله به استخدام شرکت های بزرگ دربیاییم؟ 1

 

استخدام فرآیندی است که سازمان‌ها، برای دستیابی به نیروهای کاری انجام می‌دهند و شامل مراحل زیر است:

  • انتشار فرصت های کاری مورد نظر در وب‌سایتهای استخدامی، تابلو اعلانات دانشگاه‌ها و شبکه های اجتماعی برای بدست آوردن لیست اولیه کارجویان.
  • بررسی رزومه‌ متقاضیان کار و رسیدن به لیست افراد واجد شرایط.
  • ارزیابی کارجویان از طریق مصاحبه، بررسی سوابق کاری یا سایر روش های جذب نیرو.

انواع استخدام

استخدام غیر فعال: در بعضی موارد ، کارفرمایان از روش غیرفعال در روند استخدامی خود استفاده می کنند. به این معنی که فرصت‌های شغلی‌شان را تنها در وب‌سایت مجموعه خودشان منتشر می‌کنند تا کارجویان به آنها مراجعه کنند. در این حالت معمولاً حجم بالایی از رزومه‌ها بدست کارفرمایان می‌رسد. حتما این نوع روند استخدام برای‌تان آشناست. درست حدس زدید! اخبار استخدامی سازمان‌های دولتی ایران از نوع استخدام غیرفعال است.

استخدام فعال: سایر شرکت‌ها (درصد بالایی از سازمان‌های خصوصی) از روند استخدام فعال، نیرو جذب می‌کنند. به این صورت که نامزدهای شغلی را از طریق انتشار فرصت کاری در سایت‌های استخدامی، نمایشگاه‌های شغلی، توصیه‌های دهان به دهان، برگزاری مسابقات، مراجعه به دانشگاه‌ها و… دعوت به همکاری می‌کنند.

در استخدام فعال شاید شرکت‌ها رزومه‌های زیادی دریافت کنند اما می‌خواهند مطمئن باشند که به بهترین نیروهای کاری می‌رسند. آنها حتی این موضوع را در نظر می‌گیرند که ممکن است فردی به طور جدی جویای کار نباشد، ولی وقتی فرصت شغلی به او معرفی شود ممکن است به همکاری علاقمند گردد.

استخدام شرکت‌‌های بزرگ

چگونه در 4 مرحله به استخدام شرکت های بزرگ دربیاییم؟ 2

شرکت‌‌های بزرگ بخاطر معروفیت، نیازی به تبلیغات گسترده ندارند. آنها می‌توانند متقاضیان بیشتری جذب کرده و روند استخدامی خود را به‌راحتی مدیریت کنند. به عنوان مثال ، شرکت هواپیمایی Southwest در سال ۲۰۱۶، تعداد ۳۴۲.۶۶۴ رزومه دریافت و ۷۲۰۷ کارمند جدید را برای هر عنوان شغلی مورد نیازش جذب کرده‌است.

این شرکت در وب‌سایت خود دارای بخش حرفه‌ای مربوط به مدیریت استخدامی است که اطلاعاتی در مورد شغل، مزایای همکاری، فرهنگ شرکت، شرایط کارآموزی و نکاتی درباره کار در این مجموعه قرار می‌دهد. متقاضیان می‌توانند با آپلود رزومه و استفاده از سیستم حرفه‌ای رزومه‌ساز، درخواست همکاری خود را اعلام نمایند.

۴ مرحله تا رسیدن به استخدام شرکت های بزرگ

اکنون که اطلاعات پایه‌ای و اولیه از استخدام و انواع آن را می‌دانیم، وقت آن رسیده تا شرکت‌های بزرگ را زیر نظر داشته باشیم. بهترین کار اینست که به روش‌های انتشار فرصت‌های کاری توسط شرکت‌های بزرگ آگاهی داشته باشیم. این کانال‌های ارتباطی عبارتند از:

۱. تابلوهای شغلی

Job Board یا تابلوهای شغلی هنوز هم نقش مهمی در جذب نیروی شرکت‌ها دارند. کارفرمایان فرصت‌های شغلی را در تابلوهای شغلی مانند hamkarjoo.com به اشتراک می‌گذارند. کارجویان می‌توانند این آگهی‌‌های استخدامی را ببینند و رزومه یا درخواست همکاری خود را برای آنها ارسال کنند. بسیاری از تابلو‌های شغلی، علاوه بر وب‌سایت به صورت نرم‌‌افزار‌ موبایلی هم فعالیت دارند.

۲. موتورهای جستجوی شغلی

حتما با موتور جستجوی گوگل آشنا هستید. هرآنچه را که در ذهنتان دارید، در قسمت مربوطه تایپ می‌کنید و با یک اینتر، لیستی از نتایج جستجو برای شما به نمایش درمی‌آید. موتورهای جستجوی شغلی هم مشابه این روش می‌باشند. در واقع موتورهای جستجوی شغلی راه مناسبی برای کارجویان هستند، چون با نوشتن عنوان شغلی موردنظر، سریعاً لیستی از فرصت‌های کاری را نمایش می‌دهند. موتور جستجوی فرصت‌های شغلی امروز را اینجا ببینید. شرکت‌ها معمولا از این روش در “استخدام فعال” استفاده می‌کنند. استفاده از شبکه‌های اجتماعی هم، یکی دیگر از موتور‌های جستجوی شغلی است.

۳. لینکدین و شبکه‌های اجتماعی

لینکدین و شبکه‌های اجتماعی

وقتی شرکت‌ها از شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، فیس‌بوک یا توئیتر برای تبلیغ شغل و استخدام کارمندان بالقوه یا انتشار فرصت کاری استفاده کنند گفته می‌شود که از روش “استخدام اجتماعی” بهره برده‌اند. با بالا رفتن میزان فعالیت افراد در شبکه‌های اجتماعی، “استخدام اجتماعی” نیز رو به افزایش است. بنابراین دنبال کردن صفحات شرکت‌های بزرگ در شبکه‌های اجتماعی را حتما در لیست برنامه‌های خود قرار دهید.

LinkedIn یا همان شبکه اجتماعی متخصصین، یکی دیگر از راه‌های جذب نیرو شرکت‌ها یا یافتن شغل برای کارجویان می‌باشد که در سال ۲۰۱۵ آغاز به فعالیت کرده است و هم‌اکنون یک شبکه‌ی محبوب استخدامی برای افراد حرفه‌ای محسوب می‌شود. LinkedIn شرکتها را قادر می سازد تا به‌راحتی به متقاضیان موردنظرشان دسترسی داشته باشند، فرصت‌های شغلی را به اشتراک بگذارند و آن را تبلیغ کنند.

افراد متقاضی کار می‌توانند برای یافتن آخرین اخبار استخدامی، مستقیماً در LinkedIn جستجو و شرکت ها را دنبال کنند. برای استفاده بهینه از LinkedIn ، پروفایل کارجویان باید به دقت تکمیل و بهینه شود تا در لیست جستجوی کارفرمایان به بهترین شکل ظاهر شوند.

البته امروزه اکثر شرکت‌ها، علاوه بر اینکه در فیس‌بوک و توییتر فعال هستند، بلکه می‌توانند حتی اطلاعات مجموعه خود، فرصت‌های شغلی و راهنمایی‌های مربوط به درخواست همکاری هایشان را برای متقاضیان و علاقمندان به همکاری ارسال کنند.

مدیران منابع انسانی، لینکدین را مؤثرترین (۷۳٪) سایت رسانه‌های اجتماعی برای استخدام اعلام کرده‌اند و پس از آن Facebook (66٪) و Twitter (53٪) در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

۴. توصیه دهان به دهان (مُعَرِف)

چگونه در 4 مرحله به استخدام شرکت های بزرگ دربیاییم؟ 3

کارفرمایان، کارجویان معرفی شده را بیشتر می‌پذیرند، زیرا چنین افرادی توسط یکی از کارمندان شرکت توصیه شده‌است. از آنجایی که مٌعرف، کارجویان مناسب با شرایط شرکت را به کارفرما پیشنهاد می‌دهد، شانس استخدام شدن آنها نسبت به بقیه‌ی متقاضیان بیشتر خواهد بود. در مطلب روش های یافتن شغل در بازار کار پنهان بطور مفصل به این موضوع پرداخته شده‌است.

علاوه بر این، روند استخدام در این روش کوتاه‌تر و ساده‌تر می‌گردد. حتی برخی از شرکت‌ها پاداش‌هایی را برای مُعرف در نظر می‌گیرند. از طرف دیگر، برای افراد متقاضی شغل، کمک گرفتن از شخصی که از قبل در یک شرکت کار می کند، می تواند یک روش عالی برای بدست آوردن نگاه دقیق‌تر به مدیر منابع انسانی آن مجموعه باشد. 

جدا از توضیحات ارائه شده، همیشه نکات کاربردی و راه‌های متفاوتی برای راهنمایی چگونگی استخدام شرکت‎‌ها وجود دارد، کافیست از خود بپرسیم فرصت‌های شغلی‌ را چگونه شناسایی کنیم؟ یا با کمی دقت به اطراف‌مان شغل‌های جدید و پردرآمد ایران را بشناسیم.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

امید امیدی

برای آشنایی و ارتباط با من میتوانید به سایت من سر‌بزنید. omid-omidi.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =