مسیر شغلی چیست؟ طراحی و برنامه‌ریزی مسیر شغلی

مسیر شغلی چیست؟ اصول طراحی و برنامه‌ریزی مسیر شغلی

مسیر شغلی چیست؟

تعریف ساده از مسیر شغلی یا کارراهه این است : « “زندگینامه شغلی” هر فرد در طول عمرش. یعنی هر فرد در مدتی که در قید حیات است، چه جایگاه های شغلی را بدست می آورد و تجربه می‌کند تا به سمت اهدافش پیش برود. »

مسیر شغلی بعنوان مفهومی مدرن، بعد از انقلاب صنعتی و با توجه قرار گرفتن ، معنای جدیدی به خود گرفته است. تا قبل از آن، مسیر شغلی هر فرد ساده و مشخص بود. مثلا اگر یک شخص شغل خود را با شاگردی در خیاطی آغاز می‌کرد، با تبدیل شدن به یک خیاط حرفه ای، مسیر شغلی‌اش را در همان جایگاه به پایان می‌رساند.

تأثیر انقلاب صنعتی بر مفهوم مسیر شغلی

انقلاب صنعتی، تنوع شغل‌ها را دگرگون کرد و باعث شکل گیری شغل های جدید سلسله مراتبی شد. در یک کارخانه از جایگاه شغل کارگر تا مدیر ، چندین جایگاه شغلی متعدد برای بالا رفتن از آن وجود داشت. بهتر است بگوییم نردبان شغلی برای بعضی از افراد به رویای‌شان تبدیل شده بود.

دیگر دغدغه بیکار ماندن برای افرادی که به دلایل مختلف شغل شان را رها می‌کردند همچون گذشته، پررنگ نبود. چرا که جابجایی شغلی در بین محیط‌های کاری جا افتاده بود و یک مسئول اداری در مدرسه می‌توانست شغل مشابهی را در مدرسه دیگری ادامه دهد یا سرپرست شیفت کارخانه شکلات سازی می‌توانست شغل مشابهی را در کارخانه کنسرو سازی بدست بیاورد.

برنامه ریزی مسیر شغلی یا پیشرفت شغلی چیست؟

اگر در ابتدا یا نیمه‌های راه زندگی کاری‌مان باشیم، مسیر شغلی برای ما از جنس برنامه خواهد بود. یعنی می‌توانیم برای «پیشرفت شغلی» برنامه ریزی داشته باشیم و به آن عمل کنیم. مثل کسب تجارب بیشتر ، انتخاب شغل های جذاب تر ، به استخدام در آمدن شرکت های بزرگ و .. .

در واقع برنامه شغلی همان اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی هستند که ما را به شغل ایده‌آل‌مان می‌رساند.

اما اگر در آستانه بازنشستگی باشیم، آن وقت مسیر شغلی دیگر نه از جنس برنامه، بلکه از جنس خاطره خواهد بود.

در وبلاگ همکارجو بخوانید: چگونه در ۴ مرحله به استخدام شرکت های بزرگ دربیاییم؟

مسیر شغلی از نگاه بخش منابع انسانی سازمان‌ها

در تعاریف سازمانی به این جمله اشاره می‌شود که « مسیر شغلی یعنی رشد یک فرد در سازمانی که در آن مشغول به فعالیت است» . حال این رشد می‌تواند بصورت طولی (ارتقا یا توبیخ ) و یا عرضی (نقش دیگری در همان رتبه از سازمان) تغیر کند.

یک مدیر یا کارشناس منابع انسانی باید به مسیر شغلی کارکنان سازمان فکر کند. به این که آیا این افراد می‌توانند مسیر رشد شغلی در مقابل‌شان ببینند؟ آیا برای کارشناس فروشی که نسبت به همتایان خود عملکرد برتری دارد، برنامه مشخصی جهت ارتقاء به جایگاه مدیریت فروش وجود دارد؟ آیا یک منشی برای همیشه قرار است در همان نقش باقی بماند یا نردبانی برای بالا رفتن او در نظر گرفته شده است؟

البته که همیشه برای همه افراد، رشد شغلی میّسر نیست اما تفکر، برنامه ریزی و ایجاد بستر مناسب برای ارتقاء افراد شایسته، در هر سازمانی از بایدهای مدیریتی است.

نردبان شغلی یا تارزان شغلی ؟

نردبان شغلی یا تارزان شغلی ؟
نردبان شغلی یا تارزان شغلی ؟

شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg)، نویسنده کتاب پرفروش زنان به پیش یا تغییر مسیر (Lean In) و مدیر ارشد اجرایی شرکت فیسبوک است و نام او را اغلب می‌توان در فهرست‌ زنان قدرتمند جهان دید. سندبرگ در فصل چهارم این کتاب به گفتگو با Pattie Sellers می‌پردازد و از زبان او میگوید : دیگر همچون گذشته مسیر شغلی، یک نردبان شغلی نیست! منطقی تر است اکنون مسیر شغلی را به جای بالا رفتن از یک نردبان، بعنوان بالا و پایین رفتن و پریدن از شاخه ای به شاخه‌ی دیگر در یک جنگل در نظر بگیریم.

بهتر است ساده تر بگوئیم که مسیر رشد شغلی دستخوش تغییرات اساسی شده است که قاعدتا تأمل برانگیز است. این تحولات تا جایی پیش رفته که رشد عمودی جایگاه شغلی به سطوح بالاتر اکنون به تفکری سنتی تبدیل شده است.

تفکر جدید بر این باور است که با توجه به متفاوت بودن مسیر شغلی هر فرد ، گاهی نیاز است رشد شغلی بصورت افقی در موقعیت شغلی دیگر یا دسته بندی شغلی متفاوت تر و یا حتی جایگاه شغلی پایین تر انجام گیرد.

پس می‌توان اظهار داشت که تغییر مرتب شغل (بطور میانگین ۱۰ تا ۱۵ بار در طول عمر هر شخص) دیگر همچون گذشته نشانه بی‌ثباتی افراد نبوده، بلکه می‌تواند نمایانگر وجه جدیدی از زندگی شغلی هر فرد باشد.

در وبلاگ همکارجو بخوانید: بهترین راه رسیدن به هدف با برنامه ریزی موفق به روش GIST

انواع مراحل مسیر شغلی چیست؟

عده ای بر این باورند که مسیر شغلی، صرفا لیست شغل هایی است که باید حتما تجربه کنیم تا به شغل مورد نظرتان برسیم. اما در واقعیت مسیرشغلی مجموعه ای از فرایند هاست که برای عملی شدن نیاز به برنامه‌ریزی دارد. فرایندهایی شامل : ارزیابی شرایط فعلی ، تصمیم گیری و شناخت جایگاهی که میخواهیم به آن برسیم و در نهایت ایجاد تغییرات لازم در زندگی‌مان برای رسیدن به جایگاه شغلی مورد نظر.

پس بهتر است برای داشتن آینده شغلی درخشان ، قابل اعتماد و البته قابل افتخار، به برنامه ریزی زندگی شغلی خود بپردازیم.

چگونه مسیر شغلی خودم را طراحی و شروع کنم؟

اگر برای شما هم اکنون آینده شغلی و قرارگیری در مسیر شغلی به دغدغه‌ای مهم تبدیل شده است ، همکارجو با استفاده از «سیستم هوشمند راهنمای مسیر شغلی » به شما کمک می‌کند تا مسیرشغلی‌تان را آگاهانه و با شناخت بازارکار ایران طراحی و برنامه ریزی کنید تا در نهایت به هدف برسید. برای شروع به ساخت مسیر شغلی کافیست اینجا کلیک کنید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

محدثه رحمانی

در زندگی کاری‌م چالش های متفاوتی رو تجربه کردم. این چالش ها بقدری اهمیت دارند که تصمیم گرفتم به کارجوهای دیگه کمک کنم تا به روشی درست مسیرشون رو طی کنند.(اینستاگرام من : mystartups) سئوال یا دیدگاه مربوط به این مطلب رو میتونید پایین همین نوشته برای من بفرستید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − سه =