آنچه کارفرمایان و کارکنان باید در مورد ویروس کرونا بدانند

آنچه کارفرمایان و کارکنان باید در مورد ویروس کرونا بدانند

فصل آنفولانزا بطور یکسان برای کارفرمایان و کارمندان نگران کننده است. گرچه همچون سال های قبل، شاهد بیماری های فصلی بودیم که راه حل آن واکسن زدن یا استراحت و مصرف قرص بود، اما اکنون با بیماری جدیدی با نام ویروس کرونا (Coronavirus) یا کووید-۱۹ (COVID-19) روبرو شده‌ایم که برای تمام جهانیان غافلگیر کننده است. برای همین تیم تولید محتوای همکارجو به بررسی آنچه کارفرمایان و کارکنان باید در مورد ویروس کرونا بدانند پرداخته است.

می‌توان گفت پیش از اینکه ویروس کرونا از شهر ووهان چین گسترش پیدا کند، پیش زمینه مشابهی بواسطه شناخت آنفولانزا در ذهن تمامی افراد وجود داشت. CDC یا سازمان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا اعلام کرد :” ویروس کرونا از یک منبع حیوانی بوجود آمده، اما اکنون بصورت فرد به فرد در حال گسترش است.”

طبق آمارها سرعت انتشار ویروس کرونا نگران کننده است. در تاریخ ۱۳ فوریه ۲۰۲۰ واشنگتن پست اعلام کرد : ” از زمان شروع شیوع این بیماری در چین ، بیش از ۶۳۰۰۰ مورد به کرونا مبتلا شدند که تقریبا ۱۳۸۰ نفر از آنها منجربه مرگ شده است.”

همچنین گزارشات فعلی نشان میدهد که این ویروس در بیش از ۱۶۰ کشور گسترش یافته است.

قطعا در چنین شرایطی داشتن تمرکز و دید مثبت به آینده برای کارکنان دشوار خواهد بود. بویژه اگر آنها یا اعضای خانواده شان، علائمی مشابه با کروناویروس داشته باشند.

توجه : اگر برای شما آینده شغلی و قرارگیری در مسیر شغلی به دغدغه‌ای مهم تبدیل شده است ، همکارجو با استفاده از «سیستم هوشمند راهنمای مسیر شغلی » به شما کمک می‌کند تا مسیرشغلی‌تان را آگاهانه و با شناخت بازارکار ایران طراحی و برنامه ریزی کنید تا در نهایت به هدف برسید. برای شروع به ساخت مسیر شغلی کافیست اینجا کلیک کنید.

در چنین زمانی، وظیفه بخش منابع انسانی هر مجموعه اینست که با قرار دادن اطلاعات لازم در اختیار نیروهای کار، توجه آنها را بیشتر به سمت موضوعات بهداشتی جلب کند تا آنها بتوانند در شرایط ضروری در مورد خود و خانواده هایشان تصمیمات درستی بگیرند.

بطور قطع در چنین شرایط دشواری، کارمندان و کارفرمایان تنها با بالا بردن سطح آگاهی خود می‌توانند آرامش و سلامتی هم‌تیمی‌شان را تضمین نمایند.

♦۱۰ نوع فشار روانی و استرس در محیط کار و نحوه‌ی مقابله با آنها

آگاهانه ارتباط برقرار کنید

در چنین شرایطی مدیران باید با مسئول منابع انسانی خود به گفتگو بپردازند و با تنظیم برنامه و خط مشی در صورت بروز این بیماری برای کارکنان و یا اعضای خانواده شان، برنامه ی مقابله با شرایط را اجرا نمایند.

با تهیه اطلاعات صحیح و انتقال آن در بین کارکنان، علاوه بر کاهش ترس و نگرانی های غیر ضروری، می‌توان احساس امنیت ، منسجم بودن و با برنامه کار کردن در بین افراد سازمان را قوت بخشید. اگرچه این یک فرصت مهم برای مدیران سازمان هاست تا با ایجاد حس همدلی و حمایت از کارکنان، در جهت ارتقاء فرهنگ سازمانی اقدام نمایند.

 

سیاستی در زمان شیوع بیماری‌های واگیردار تهیه و منتشر کنید

کارفرمایان با افزایش خطر در معرض قرار گرفتن ویروس کرونا و ترس مربوط به انتقال ، مسئولیت هایی دارند.

این خط مشی ها باید به درستی برای بیماری های واگیردار تهیه شود از جمله این موارد می‌توان به :

 • اعلام گزارش بیماری در بین کارکنان
 • آموزش روش های کاهش در معرض قرارگیری بیمار‌ی‌های واگیردار برای کارکنان و خانواده‌هایشان
 • نحوه اجرای مرخصی برای کارکنان مبتلا یافته
 • روش ها و محدودیت ها در مسافرت های کاری
 • قوانین گزارش دهی برای زمانی که باید در محل کار حضور داشته باشند
 • نحوه ارتباط با کارفرما در صورت بروز شیوع بیماری و ..
  اشاره کرد.

بهتر است برای اجرای خط مشی ها (در زمانی که بیماری وجود ندارد) به کارکنان این اطمینان حاصل شود که صرفا در جهت بحث و تبادل نظر و افزایش آگاهی در مورد شیوع بیماری های واگیردار، یکدیگر را ملاقات می کنند، و این یک تمرین صحیح برای پیشگیری از ابتلا شدن است. البته برای آینده، سیاستی را در جهت ساده کردن روشها در نظر بگیرید.

با تهیه چنین دستورالعملی، در صورت شیوع بیماریهای واگیردار در آینده که به برنامه اضطراری شرکت تان تبدیل می شود، به کارکنان خود این اطمینان را می دهید که مدیریت برای حفظ سلامتی مداوم نیروهایش ، همواره کارهای موثری انجام می دهد.

آنچه شما باید از ویروس کرونا بدانید

آنچه شما باید از ویروس کرونا بدانید
آنچه شما باید از ویروس کرونا بدانید

چه مدیر عامل باشید یا مدیر اجرایی یا مدیر منابع انسانی، در هر صورت تیم شما در مورد ویروس کرونا و نحوه شیوع آن سؤالات لجستیکی خواهد داشت. در ادامه به بررسی این شرایط می‌پردازیم.

۱.کارکنان در محیط کار برای حفظ سلامتی خود چه کاری انجام دهند؟

 • رعایت بهداشت فردی بطور منظم مانند شستشوی مکرر دست ها و بعد تماس دست تمیز با چشم ، بینی یا دهان.
 • کاهش یا عدم ارتباط با فرد مبتلا یافته.
 • تمیز نگه داشتن مداوم سطوحی که کارکنان با آن در ارتباط هستند.
 • پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه یا عطسه با دستمال یا آرنج خمیده خود.
 • زمانی که دارای نشانه های سرفه و تب هستید از ارتباط نزدیک با سایرین خودداری کنید.
 • خوردن و مصرف موادغذایی بطور کامل پخته شده.

۲. چگونه ویروس کرونا را از آنفولانزا ، سرماخوردگی یا آلرژی تشخیص دهیم ؟

ویروس کرونا از ۲ تا ۱۴ روز بصورت نهفته در بدن خواهد بود و بعد از آن می تواند با مشکلات حاد تنفسی نمایان شده و در موارد جدی تر به ذات الریه تبدیل شود.

برخلاف آلرژی های فصلی یا سرماخوردگی ، محققان هنوز از نحوه شروع ویروس کرونا آگاه نیستند و هیچ داروی خاصی برای جلوگیری از شیوع آن وجود ندارد. و در عصری که می توان آنفلوانزا را از طریق دارو یا واکسن های تهیه شده کاهش داد یا از آن جلوگیری کرد ، هیچ واکسنی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا وجود ندارد.

 

۳. کارفرمایان برای حفظ سلامتی کارمندان در فصل آنفولانزا باید چه مواردی را انجام دهد؟

برای کارفرمایان نیز بیماری آنفولانزا باید قابل اهمیت باشد و نتایج آمار سالانه این بیماری بر اهمیت این موضوع تأکید میکند. بهتر است اگر فردی در محل کار به آنفولانزا مبتلا شد، در خانه بماند و استراحت کند و با مصرف دارو و نوشیدن مایعات پس از بدست آوردن سلامتی به محیط کار بازگردد. اینگونه کارفرمایان می توانند به تمامی نیروهای خود ثابت کنند که تندرستی آنها از الویت های سازمانی است که به آن تعهد شغلی دارند.

 

۴. از چه طریقی می‌توان در چنین مواقعی در مورد سفرهای کاری ایمن، اطلاعات موثقی بدست آورد؟

سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization) و سازمان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا (Centers for Disease Control and Prevention) همواره بر ویروس کرونا، نحوه شیوع و مراقبت از افراد مبتلا یافته فعالیت و نظارت دارد. این سازمان ها همچنین با به روزرسانی اطلاعات ، در مورد سفرهای ایمن گزارش تهیه می‌کند.

بطور کلی از مسافرت‌های غیرضروری بپرهیزید بویژه هنگام سفر یا تردد با وسائط نقلیه عمومی در صورت داشتن علائمی چون سرفه یا تب از سفرکردن دوری کنید. در صورت داشتن تنگی نفس، فورا به پزشک مراجعه کنید.

البته بهتر است هر فردی که قصد مسافرت های کاری دارد، از طریق مشورت با پزشک مورد اعتماد خود سایر اطلاعات مربوط مراقبت های بهداشتی با مقصد مورد نظرش را کسب کند.

 

۵. چه چیز دیگری را باید بدانیم؟

در حال حاضر ، تلفات مرتبط با ویروس کرونا مربوط به اشخاص مسن تر و افرادی بوده که سیستم ایمنی بدن ضعیف داشته و یا دچار بیماری های همچون قند ، نارسایی کلیه ، بیماری های تنفسی ، بیماری مزمن شُش یا بیماری های قلبی بوده‌اند. با توجه به این امر ، توصیه می شود از طریق مصرف ویتامین ها و ورزش سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

سازمان NSW State Health بهداشت استرالیا، هرآنچه در مورد ویروس کرونا یا کووید-۱۹ باید بدانید را تهیه کرده است. (مشاهده جزییات)

منبع : Glassdoor

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

محدثه رحمانی

در زندگی کاری‌م چالش های متفاوتی رو تجربه کردم. این چالش ها بقدری اهمیت دارند که تصمیم گرفتم به کارجوهای دیگه کمک کنم تا به روشی درست مسیرشون رو طی کنند.(اینستاگرام من : mystartups) سئوال یا دیدگاه مربوط به این مطلب رو میتونید پایین همین نوشته برای من بفرستید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =