چرا-بیکار-هستم؟

۱۰ دلیل برای اینکه چرا هنوز بیکار هستید

اگر جزء دسته کارجویان به حساب می آیید و پس از چندین ماه جستجوی کار بودن؛ همچنان بیکار مانده‌اید؛ احتما این سوال را از خود پرسیده اید: « چرا هنوز نتوانسته ام کار پیدا کنم؟» این سوال شایع ترین معضلی‌ست که این روزها افراد با آن درگیر هستند.

اما خوشبختانه پاسخ های واضحی برای این مشکل وجود دارد. بیایید در ادامه شما را با دلایل مهم پیدا نکردن شغل دلخواه آشنا کنیم.

دلیل اول: ارتباطات لازم را برقرار نکرده‌اید، از شبکه های ارتباطی دور هستید

این روزها اکثریت شغل ها، ارتباط مستقیمی با شبکه های اجتماعی و ارتباطی دارند. اگر برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود فقط به روزنامه، اخبار و حتی اینترنت و ارسال رزومه برای کارفرمایان مختلف اکتفا کرده اید. اگر فقط در سایت های کاریابی و تبلیغات در حال جستجو هستید؛ با اطمینان میتوان گفت احتمال رسیدن به نتیجه دلخواه بسیار پایین است!

این روزها اگر نتوانید با افراد مختلف که در حوزه توانایی ها و مهارت هایتان مشغول به فعالیت هستند، ارتباط برقرار کنید. رزومه شما ارزش لازم را نداشته و در نتیجه پیدا کردن شغل هم سخت خواهد شد.

دلیل دوم: عملکرد ضعیفی در مصاحبه های شغلی دارید

یکی از شایع ترین شکایاتی که کارفرمایان دارند؛ عملکرد ضعیف افراد در مصاحبه های شغلی است! آنها بر این عقیده اند که افراد شاید از رزومه قابل قبولی برخوردار باشند اما از پس پرزنت کردن خود برنمی آیند و این مسئله باعث شگفتی است. آنها با کارهایی همچون جویدن آدامس، پوشش نامناسب، بحث های بی دلیل و صحبت در مورد اینکه قادر به انجام چه کارهایی نیستند، مصاحبه شغلی را عملا بیهود و ناموفق خواهند کرد.

به دنبال کار میگردید؟

دلیل سوم: برای آراستگی اهمیت قائل نیستند

در این مسئله که صاحبان شرکت ها به دنبال افرادی آراسته و با ظاهر مناسب هستند. اهمیت به ظاهر و آراستگی نشان دهنده شخصیت شماست. پس تا حد امکان تلاش کنید از به تن کردن لباس های نامناسب خصوصا در روز مصاحبه خودداری کنید. همواره خوش پوش و آراسته باشید.

دلیل چهارم: حقوق نجومی درخواست می کنید

کارفرمایان در زمان اعلام نیاز به کارمند، حقوق مشخصی را برای وی در نظر میگیرند. گاها امکان تغییرات ناچیز در آن وجود دارد. اما برای آنها هیچ اهمیتی ندارد که در گذشته چه مقدار حقوق دریافت میکردید و یا چه مخارجی دارید! اصلا مهم نیست که درآمد شما باید با خرجتان تناسب داشته باشد!

به احتمال زیاد اگر درخواست حقوق های بسیار بالا و نجومی را ارائه دهید، همچنان بیکار به زندگی تان ادامه خواهید داد.

دلیل پنجم: سیگار کشیدن بیش از اندازه

سیگار کشیدن زیاد نه تنها به سلامتی ضرر میرساند بلکه لباس های شما را به بویی نامطبوع آغشته می کند. این مسئله برای آن دسته از شرکت هایی که به وضعیت ظاهری کارمندان اهمیت ویژه ای می دهند، قابل قبول نیست! پس اگر زیاد سیگار می کشید برای رهایی از بیکاری باید کمی در سبک زندگی خود تجدید نظر کرد.

فرصت های شغلی

دلیل ششم: آیا از مهارت لازم برخوردارید؟

یکی از مشکلاتی که افراد جویای کار دارند، عدم آگاهی به مهارت هایشان است! چه بسا که بسیاری از آنها بدون داشتن مهارت کافی، برای هر شغلی که آگهی آن را میبینند، رزومه ارسال می کنند. اگر حداقل ۶۰درصد از مهارت های ذکر شده در اگهی شغلی را ندارید، ارسال رزومه و درخواست شغلی بزرگ ترین اشتباهی‌ست که انجام می دهید.

حتی اگر برای مصاحبه شغلی با شما تماس بگیرند، با هر کلامی که به زبان می آورید کارفرمایان متوجه اشتباه شما خواهند شد و نمیتوانید به آن شغل دست پیدا کنید.

دلیل هفتم: نگرش و رفتار شما نامناسب است

اگر رفتارهای گستاخانه و خودمحور دارید، باید بگوییم که مطمئنا بیکار خواهید ماند. زیرا نمیتوانید مصاحبه شغلی مناسبی داشته باشید و در نتیجه نمیتوانید در شرکت مورد نظر استخدام شوید. برای شروع یک شغل و همکاری با دیگران باید مثبت و خوش رفتار باشید. این مسئله تاثیر بسزایی در انتخاب شما خواهد داشت.

چرا اخراج شدم؟

دلیل هشتم: عصبانی هستید

این امکان وجود دارد که نسبت به فردی که در شغل قبلی شما را اخراج کرده، خشم داشته باشید. باید بدانید این خشم و عصبانیت میتواند شما را همچنان در دسته افراد بیکار قرار دهد. به هیچ عنوان نباید به بیکار شدن خود فکر کنید. باید تلاش تان را بکار گیرید بدور از هر گونه مشکلی، علت را شناسایی و در نهایت برطرف کنید. زیرا شاید تکرار آن در شغل جدید نیز، منجر به اخراج شما شود.

پس خشم خود را کنترل کرده و با حل مسائل، به جستجوی آرامش در شغل جدید باشید.

دلیل نهم: از پاسخ دادن طفره می روید

در مصاحبه شغلی باید به تمامی سوالات، به طور کامل و واضح پاسخ دهید. طفره رفتن از جواب سوال نمیتواند نتایج مثبتی را برای شما به همراه داشته باشد. چه بسا که ارائه جواب های بی ربط و گاه احمقانه هم میتواند دردسرساز شود. اکثریت کارفرمایان میگویند؛ هنگامی که از افراد درباره ضعف‌ هایشان سوال می ‌کنیم پاسخ‌ هایی مانند: «من بیش از حد به خودم انگیزه می ‌دهم.» یا «شروع ‌کننده خوبی هستم اما خیلی به خودم سخت می‌گیرم.» می ‌گیریم. این پاسخ‌ ها واقعا احمقانه هستند!

دلیل دهم: چگونگی برقراری ارتباط را نمیدانید

به خاطر بسپارید که در یک مصاحبه شغلی، این شما هستید که باید مصاحبه را در دست بگیرید و پیش ببرید. گاهی حتی مصاحبه ‌گر به سختی پاسخ سوال‌ ها را از زیر زبان متقاضی بیرون می‌ کشد! اگر نتوانید به خوبی ارتباط برقرار کنید هرگز نمی‌ توانید استخدام شوید. اگر اتفاقی موفق شدید استخدام شوید احتمالا به زودی کارتان را از دست خواهید داد.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۴ : امتیاز از مجموع ۲ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =