نکاتی برای مصاحبه شغلی

۵ اشتباهی که منجر به رد درخواست شغلی شما می شود

تا چه اندازه نسبت به نبایدهای مصاحبه شغلی می دانید؟ متاسفانه این روزها افراد بدون اینکه لحظه ای متوجه شوند اشتباهاتی را مرتکب می شوند که شکست در مصاحبه را برای آنها به همراه می آورد. از همین رو در نظر داریم به منظور بالا بردن شانس استخدامی و با هدف جلوگیری از رد درخواست شغلی شما، به برخی از بزرگ ترین و رایج ترین اشتباهات در زمان انجام مصاحبه بپردازیم.

امیدواریم که آشنایی با این اشتباهات، شما را به شغل رویایی تان برساند. با ما همراه باشید.

چرا با رد درخواست شغلی مواجه می شویم؟

باید بدانید؛ اشتباهات زیادی وجود دارد که می تواند رد درخوسات شغلی شما را توسط کارفرما به همراه آورد. در ادامه به معرفی برخی از آنها میپردازیم.

اشتباهاتی برای رد درخواست شغلی

*پوشیدن لباس نامناسب

یکی از رایج ترین اشتباهات در مصاحبه های شغلی، پوشیدن لباس نامناسب است! به خاطر بسپارید؛ داشتن ظاهری حرفه ای، آراسته و مرتب،  ذهنیتی بسیار مثبت از شما در ذهن فرد مقابل ایجاد می کند. اگر چه به عنوان یک متقاضی شغل این امکان وجود دارد که لباس شما با توجه به موقعیتی که برای آن اقدام می کنید متفاوت باشد اما فارغ از اینکه به کدام شرکت برای مصاحبه مراجعه می کنید، لباس شما باید مرتب و زیبایی حضور در یک جلسه را داشته باشد.

به عنوان مثال در یک مصاحبه کاری رسمی باید لباس رسمی به تن کنید و برای یک جلسه با شرکت استارتاپی کوچک، لباس راحتی میتواند مناسب باشد.

*دیر رسیدن

به خوبی می دانید لحظات اول تاثیرگذارترین زمان در یک مصاحبه کاری است. پس خیلی دور از انتظار نخواهد بود که دیر رسیدن در جلسه مصاحبه منجر به رد درخواست شغلی شما شود. زیرا از همان نخستین لحظات تاثیر منفی خود را اعمال کرده اید. حتی اگر این اتفاق ناخواسته باشد.

به عبارت ساده تر؛ دیرکردن برای مصاحبه نه تنها می تواند ضعف شما در مدیریت زمان نشان دهد، بلکه عدم احترام به شرکت و موقعیت شغلی را به فرد مصاحبه کننده القا می کند. از همین رو باید نهایت تلاش خود را بکار گیرید تا زودتر ( ۵ الی ۱۰ دقیقه) از زمان موعد در محل حاضر باشید.

فرصت های شغلی

*همراه داشتن خوراکی و نوشیدنی در جلسه

از جمله دیگر اشتباهات رایج در مصاحبات کاری که منجر به رد درخواست شغلی می شود، به همراه داشتن انواع خوراکی یا نوشیدنی است! هر نوع خوراکی یا نوشیدنی را کنار بگذارید. اگر به فکر بالابردن انرژی تان هستید، قبل از رسیدن به شرکت موردنظر آنها را میل کنید.

به همراه داشتن هر چیز اضافه ای در جلسه کاری نوعی بی احترامی و رفتاری غیرحرفه ای به حساب می آید و از طرفی می تواند تمرکز شما را در مصاحبه برهم بزند. در حالیکه شما باید با تمرکز بر سوالات فرد مصاحبه کننده و برقراری ارتباط چشمی مناسب با او، ویژگی های مثبت  وتوانایی هایتان را به رخ او بکشید.

*استفاده از موبایل

چرا باید در حین مصاحبه کاری از موبایل استفاده کنید؟ این کار رفتار بی ادبانه ای است که مطمئنا به رد خواست شغلی شما منجر می شود. علاوه بر این، نشان‌دادن چنین رفتاری می‌تواند پیام کاملا واضحی را برای کارفرمای آینده‌تان به‌همراه داشته باشد؛ پیامی مبنی بر اینکه شغلتان را جزو اولویت‌های اصلی خود قرار نمی‌دهید. از همین رو قبل از ورود به جلسه حتما باید موبایل را خاموش کرده و یا بر روی حالت بی صدا قرار دهید.

پس تا حد امکان تماس هایتان را پاسخ ندهید و هیچ تماسی را برقرار نکنید. حتی برای جلوگیری از وسوسه پاسخ دادن به پیام ها، گوشی را درون کیف بگذارید.

*آگاهی ‌نداشتن از جزئیات سابقه ‌کار شرکت موردنظر

برای موفقیت در مصاحبه و جلوگیری از اشتباهات مصاحبه شغلی نباید اجازه دهید که مصاحبه ‌کننده یا کارفرمای آینده ‌تان با بیان سؤالی، مانند «درمورد این شرکت چه می‌ دانید؟»، شما را از پای در بیاورد! در واقع، اگر به‌ عنوان متقاضی شغل در شرکت موردنظرتان، پیش از حضور در مصاحبه، اطلاعاتی را در رابطه با جزئیات کاری و سابقه شرکت به دست آورید، به‌ سادگی می‌ توانید در جلسه مصاحبه یک برگ برنده در دست داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد شرکت موردنظرتان، می ‌توانید در صورت عضویت شرکت در پلتفرم‌ های مختلف شبکه‌ های اجتماعی، صفحات کاربری آنها را، مانند صفحه لینکدین، فیسبوک و توییترشان، بررسی کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله به ۵ مورد از اشتباهات رایج در مصاحبه شغلی پرداختیم. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۳ : امتیاز از مجموع ۲ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =