دلایل خوشحال نبودن کارکنان

۵ نشانه خوشحال نبودن کارکنان

این مسئله غیرقابل کتمان است که کارآفرینان مسئولیت‌های بسیار زیادی را برعهده دارند و ممکن است متوجه خوشحال بودن و یا خوشحال نبودن کارکنان خود نشوند. آنها همواره در حال خلق ایده های جدید هستند، اساس کسب و کارشان را پایه گذاری می کنند و با تصمیمات صحیح اجرایی شان به عنوان رهبر یک مجموعه و یک فرد نمونه معرفی خواهند شد. اما نکته اینجاست؛ چنین شخصی برای رسیدن به موفقیت باید کارکنان خود را راضی و خوشحال نگه دارد. این خوشحالی در نهایت به بقای کسب و کارشان کمک خواهد کرد.

به خاطر بسپارید موضوع فراتر از ایجاد حس خوشحالی است. زمانی که کارکنان از محیط کاری شان راضی باشند، بهره وری آنها به طور ناخودآگاه افزایش پیدا می کند. این میتواند کارهای بیشتر و بزرگ تری را برای سازمان فراهم آورد، و احتمال ترک آنها از سازمان را کاهش دهد. و شما زمان کمتری را صرف جذب و آموزش کارکنان جدید و جایگزینی آنها صرف خواهید کرد.

شاید بگویید کارمندی که از ناراضی بودن خود شکایت می کند، هیچ ابهامی در خوشحال نبودن او وجود ندارد. از طرفی عدم ترک کارکنان را ناشی از رضایت او بدانید. اما گاهی مسئله کمی پیچیده خواهد شد و تشخیص احساس کارکنان سخت می شود. در این مقاله قصد داریم نشانه هایی را به شما بگوییم که حاکی از خوشحال نبودن کارکنان است.

۵ نشانه مهم خوشحال نبودن کارکنان

یک مدیر موفق به خوبی می داند اصلی ترین موضوعی که باید به آن بپردازد، راضی و خوشحال نگه داشتن کارمندان است. در حقیقت این کارکنان هستند که یک کسب و کار را سرپا نگه میدارند، پس باید اهمیت ویژه ای برای آنان قائل شد. اما چگونه خوشحال نبودن کارکنان را بفهمیم؟

نشانه های خوشحال نبودن کارکنان

*انجام حداقلی کارها

برای موفقیت در یک کسب و کار باید فراتر از انتظارات ظاهر شوید. تنها به برطرف کردن انتظارات مخاطبان اکتفا نکرده و این مسئله را ملکه ذهن خود و تمامی کارمندان تان کنید. شاید به عنوان یک مدیر چنین تفکری از ابتدا در ذهن تان وجود داشته باشد اما مطمئنا تمامی کارکنان اینچنین نیستند.

اگر روزی متوجه شدید که کارمندان به برطرف کردن حداقل نیاز مشتریان بسنده می کنند، باید آن را نشانه ای از بی اهمیت دانستن کارشان بدانید. حتی در شرایط پیچیده تر، گاهی افراد از رساندن حداقل ها نیز عقب می مانند. اینجاست که باید به فکر برطرف کردن این مشکل باشید و راهکارهایی را برای آن در نظر بگیرید.

در این مرحله شما نسبت به تمایل نداشتن کارکنان و بی علاقگی کارمندان نسبت به کار، یقین پیدا کرده اید.  

*نگاه کردن به ساعت

نگاه کردن به ساعت تقریبا در هر شرایطی میتواند نشان از عدم رضایت فرد در یک موقعیت باشد. مطمئنا دیده اید کسانی را که در یک جلسه، مدام به ساعت خود نگاه می کنند و درصدد آن هستند تا زودتر آن را به اتمام برسانند. آیا از صحبت با چنین فردی لذت می برید؟

این مسئله در رابطه با کارکنان نیز صدق می کند. کسانی که با فرارسیدن تایم استراحت، نهار و حتی ترک محل کارشان بسیار هیجان زده و خوشحال هستند. با این حال این مسئله نمیتواند نشان از خوشحال نبودن کارکنان باشد. اصلی ترین نشانه خوشحال نبودن را باید نگاه مداوم آنها به ساعت، انجام کارها در کوتاهترین زمان ممکن و ثانیه شماری برای ترک محل کار بدانید.

آیا کارکنان شما در چنین وضعیتی هستند؟

ثبت نام در سامانه راهنمای مسیرشغلی همکارجو

*تعامل محدود

اکثریت کارآفرینان در زندگی شخصی و کاری احساس تنهایی دارند. اما این تنهایی را از طریق برقراری ارتباط درست با همکاران برطرف می کنند. حال اگر کارکنان شرکت، ارتباطات خود را با سایر همکاران شان محدود کنند چه مشکلاتی نمایان می شود؟

در ایده آل ترین حالت؛ اعضای تیم ارتباط محدودی با یکدیگر خواهند داشت و تنها در سطح فرد به فرد با یکدیگر تعامل می کنند. حتی شاید این ارتباط به شوخی های کوتاه و ساده نزول پیدا کند. پس اگر دفتر کار ساکتی دارید، اگر نمی بینید که کارکنان با یکدیگر صحبت کنند، آن را نشانه ای از خوشحال نبودن کارکنان قلمداد نمائید.

*عدم ارائه ایده های جدید یا بازخورد

به طور کلی کارکنان فعال و خوشحال، علاقه و همچنین اشتیاق زیادی برای انجام کار و ارائه ایده های جدید دارند. آنها برای پیشرفت روزافزون کارشان تمامی تلاش شان را بکار میگیرند. اگر جایگاه شان به آنها اجازه دهد تا ایده های جدید را با سازمان در میان بگذارند از آن دریغ نمی کنند. حتی از ارائه بازخوردهای موثر واهمه ای ندارند. اگر این روزها چیزی از کارکنان خود نمی شنوید، به وضوح عدم رضایت و نارضایتی شان را می بینید.

عدم برقراری تعامل با کارکنان

*پنهان کاری یا شفاف نبودن

یکی از بهترین راهکارهایی که منجر به اعتمادسازی بین تیم و یک کسب و کار می شود، جلوگیری از پنهان کاری است. به عنوان رهبر تیم باید اقداماتی را انجام دهید که کارکنان شما را الگوی خود بدانند و به عنوان رهبر از شما پیروی کنند. اما اگر روزی به این مسئله پی بردید که شخصی از تیم، پشت سر شما صحبت کرده یا از گفتن مشکلات خود سر باز زده است، باید این احتمال را در ذهن داشته باشید که از محیط کاری شان احساس نارضایتی دارند.

نتیجه گیری

در این مقاله تا حدود زیادی درباره نشانه های مهم خوشحال نبودن کارکنان صحبت کردیم. حال می دانید بروز چنین رفتارهایی در کارکنان شرکت نشانه چیست و چگونه می توانید آن را برطرف سازید. توصیه می شود با کارکنان خود رابطه صمیمانه تری برقرار کنید. هرچه این رابطه صمیمانه تر باشد، بروز نارضایتی نیز کمتر خواهد بود.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =