اهمیت غلبه بر ترس از شکست

۵ راهکار برای مقابله با ترس از شکست

اینکه در زندگی احساس موفقیت داشته باشید نه تنها بر هویت بلکه بر ارزش شخصی شما نیز تاثیر می گذارد. پس اگر رسیدن به این خواسته دشوار به نظر آید، ترس از شکست همچون مانع پیشرفت شغلی عمل می کند. با این حال؛ غلبه بر ترس از شکست، یکی از نشانه های مهم پیشرف شغلی و البته شخصی شماست. اینکه شما از شکست واهمه داشته باشید امری طبیعی‌ست اما می توانید موانعی را در مقابل شکست های موقت به وجود آورید و از آنها برای رسیدن به اهداف تان استفاده کنید.

اگر در مرحله ای از زندگی قرار دارید که اعتماد به نفس تان از بین رفته است. اگر فکر می کنید دیگر توانی برای بلند شدن و حرکت به سوی موفقیت ندارید. باید بگوییم در این مقاله در تلاشیم تا راهکارهایی را برای مقابله با ترس از شکست خدمت شما ارائه دهیم. راهکارهایی که مسیر موفقیت را به شما نشان می دهد. با ما همراه باشید.

چرا شکست میخوریم؟

چطور ترس از شکست را کنار بگذاریم؟

با توجه به اینکه کدام نتیجه برای شما و زندگی شخصی و کاری تان مناسب است. می توانید فرآیند جامع یا جداگانه ای را برای خود ترتیب دهید. به خاطر داشته باشید که غلبه بر ترس از شکست یا هر ترس دیگری نیاز به یک روند پویا دارد. پس شاید این علاقه در شما وجود داشته باشد که بیش از یک روش را امتحان کنید تا راهی مناسب را برای خود بیابید. در ادامه مراحلی را بازگو می کنیم که به کسب اعتماد به نفس و چگونگی ترس از شکست منجر خواهد شد.

۱.مشخص کردن اهداف

اینکه جاه طلبی هایتان را میان «اهداف عملی» و « اهداف مجسم شده» تقسیم بندی کنید، در غلبه بر ترس از شکست کمک می کند و شما را به سمت جلو سوق خواهد داد. معمولا محقق ساختن اهداف عملی به گام های ساده تری نیاز دارد و شما می توانید قبل از درگیر شدن در کارها، بر روی آنها متمرکز شوید. به عنوان مثال؛ برای کسی که در جست و جوی شغلی است، اهداف عملی میتواند مواردی همچون؛ تدوین رزومه ای قوی، انتخاب لباس حرفه ای برای روز مصاحبه، داشتن آمادگی برای پاسخ دادن به سوالات رایج مصاحبه، ارسال درخواست برای تعداد مشخصی از مشاغل.

تمامی این مراحل کمک می کند تا به سمت جلو حرکت کنید و آمادگی خود را بهبود بخشید. به خاطر داشته باشید اهداف مجسم شده همچون نقاط عطف ارزشمند عمل می کنند که باید در پی آنها حرکت کرد. اجتناب از موارد خاص نیز می تواند دسترسی به این اهداف را میسرتر کنند.

فرصت های شغلی

۲.مثبت اندیشی

اینکه همواره مثبت اندیش باشید به نوعی در تقویت اعتماد به نفس شما موثر است. حتی میتواند بخشی از اضطراب و استرس مرتبط با موفق نشدن را جبران کند. برای غلبه بر ترس از شکست، به جای تاکید بر نقاط ضعف و اشتباهات، کمی از زمان خود را به تجربیات و برخوردهای دشوارتان اختصاص دهید تا در ذهن شما تنظیم شود. با تمرکز بر موفقیت ها، بینش ارزشمندی را در مورد چگونگی پیشرفت کسب خواهید کرد.

۳.بدترین عواقب را متصور شوید

شاید بگوییم مثبت اندیشی و تصور بدترین حالت ممکن کمی متضاد و نامعقول به نظر آید. اما ترکیب این دو حالت می تواند در افزایش اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی داشته باشد. زمانی که به بدترین حالت ممکن فکر می کنید، درمی یابید که چگونه از سناریوهای بالقوه ناخوشایند به شیوه مثبت و سازنده ای استفاده کنید.

میتوانید بدترین نتایجی را که برای خود متصور می شوید در یک لیست بنویسید. اطمینان حاصل کنید که واقع بین هستید. با تمرکز بر راه های مختلف برای غلبه بر موانع، هربار یک سناریو را لیست کنید. این فرایند می‌تواند ترس از شکست را به حداقل برساند و از نحوه‌ی مدیریت شرایط چالش‌برانگیز ایده‌ی بهتری را به شما ارائه دهد.

راهکارهایی برای غلبه بر ترس از شکست

۴.خود را ارزیابی کنید

یکی از مولفه های مهم خودسازی و غلبه بر ترس از شکست، خودارزیابی است. اگر در نظر دارید تا شغل تان را تغییر دهید، با جمع آوری رزومه و مدارکی که برای برنامه های شغلی استفاده می کنید، خودارزیابی کنید. بخش دیگری که در این مرحله اهمیت دارد، نگاه به مسیر گذشته و چالش هایی‌ست که با آن روبرو شده اید. باید کشف کنید در کدام مرحله از زندگی تان موفق بوده اید و پی ببرید کدام یک از گام هایی که برداشته اید، اشتباه بوده است. اصلاح اشتباهات گذشته میتواند در توانایی های شما احساس مثبت تری داشته باشد.

۵.به سراغ کمک خارجی بروید

اگر ترس از شکست همچون مانعی برای پیشرفت شما عمل می کند، میتوانید به سراغ یک متخصص خارجی بروید. شخصی مانند منتور شغلی، مشاور و… . این متخصصان تکنیک هایی را در راستای کاهش استرس و اضطراب به شما ارائه می دهند.

اگر اضطراب به عنوان مانعی برای جستجوی شغلی شما عمل می کند. صحبت با مرکز کاریابی محلی میتواند کمک کننده باشد. بسیاری از دانشگاه‌ ها به مردم کمک ‌های شغلی ارائه می ‌دهند و می ‌توانند به شما کمک کنند که رزومه ‌ای قوی تهیه و مهارت‌ های مصاحبه را تمرین کنید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 6 =