برقراری تعادل میان کار و زندگی

۵ روش برای برقراری تعادل میان کار و زندگی

تاکنون به زندگی یک کارآفرین توجه کرده اید؟ ریسک های مالی که در مراحل مختلف کاری با آن روبرو می شود، قرار ملاقات های مختلف با افراد برگزیده و جلسات متعدد جهت پیشرفت کار تنها بخشی از زندگی کاری او را تشکیل می دهد. به همین دلیل است که زندگی این قبیل از افراد با فراز و نشیب های بسیار زیادی روبرو می شود. و برقراری تعادل میان کار و زندگی یک چالش بزرگ برای آنها به حساب می آید. به گونه ای که تنها عده محدودی توانسته اند این تعادل را برقرار نمایند.

با توجه به این مسئله که بروز اتفاقات و رویدادهای غیرمنتظره همواره وجود دارد نمی توان انتظار داشت که رابطه میان زندگی و کار همواره یک رابطه کاملا متعادل و متوازن است. در این مسیر اما راهکارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد که در برقراری این تعادل کمک کننده خواهد بود. پس توصیه می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

راهکارهایی برای برقراری تعادل میان کار و زندگی

امروزه در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم، محال است با روشی نوین برای برقراری تعادل میان کار و زندگی روبرو نباشیم. هر چند تمامی افراد نمی توانند این راهکارها را اجرایی کنند. اما آگاهی از آنها خالی از لطف نیست.

اولویت بندی کنید

*اولویت بندی کنید

 کمی با خود فکر کنید. در زندگی چه وظایف و مسئولیت هایی را برعهده دارید؟ تمامی آنها را لیست کنید و سپس براساس اولویت شان مرتب کنید. خانواده، دوستان، شغل، تفریحات و هر چیز دیگری را که در لیست گنجانده اید به ترتیب از مهم ترین تا کم اهمیت ترین بنویسید.

فکر می کنید اولویت اصلی شما در زندگی چیست؟ دقت داشته باشید پاسخ دادن به این سوال نیازمند داشتن صداقت کامل است. به عنوان مثال اگر به تازگی رابطه ای را آغاز کرده اید، هر چند که برای شما حائز اهمیت است اما به دلیل عدم اگاهی از کیفیت آن، نباید اولویتی بالاتر از شغل تان داشته باشد.  با رتبه‌ بندی اولویت ‌های خود، برای مسائل مهم کاری و شخصی، وقت کافی خواهید داشت.

*برنامه ریزی داشته باشید

این روزها کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که شبکه های مجازی را چک نکند. درواقع این شبکه های اجتماعی به بخشی جداناپذیر از زندگی مان تبدیل شده اند. به گونه ای که ورود به آن شاید دست خودمان باشد اما خروج از آن به هیچ عنوان دست ما نیست. حتی متوجه گذر زمان نیز نخواهیم شد. باید بدانید این چرخه باطل زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. اگر نتوانید به درستی از لحظات خود استفاده کنید، اتلاف وقت به یک اتفاق و امری عادی در زندگی تان تبدیل می شود.

داشتن برنامه ریزی دقیق، اولین قدم برای از بین بردن این چرخه باطل است. زمانی که برنامه ریزی صحیحی داشته باشید نه تنها بازدهی شما بهبود پیدا می کند بلکه بهره وری شما نیز افزایش می یابد. به نوعی می توانید تعادلی میان کار و زندگی ایجاد کنید و برای بودن در جمع خانواده فرصت کافی داشته باشید. صاحبان مشاغلی که تا دیروقت کار می‌‌کنند و از عدم تعادل در کار و زندگی خود شاکی هستند، می‌توانند با یک زمان‌بندی فشرده، تعادل از دست رفته را به کار و زندگی خود بازگردانند.

برنامه ریزی کنید

*«نه» گفتن را بیاموزید

یکی از مسئولیت هایی که به عنوان کارآفرین و صاحب یک کسب و کار پیش روی شما قرار دارد، هنر «نه» گفتن است. شما باید قبول کنید که نمی توانید تمامی افراد را از خود راضی نگه دارید. در این صورت زمان زیادی را از دست خواهید داد. حتی از اولویت هایی که برای خود تعیین کرده اید فاصله خواهید گرفت. نباید با «نه» گفتن ترس و احساس گناه را به خود راه دهید. کافیست بر روی وقت خود و اولویت هایی که مشخص کرده اید تمرکز کنید.

هرچند نه گفتن یکی از سخت ترین کارهای دنیاست. اما زمانی که بازدهی و تاثیر آن را بر کار خود ببینید. متوجه اهمیت آن برای برقراری تعادل میان کار و زندگی خواهید شد. درک خواهید کرد که «نه» گفتن چگونه می تواند کار وزندگی لذت بخش را توامان برای شما به همراه آورد.

*واقعیت ها را بپذیرید

این امکان وجود دارد که در طول دوران حرفه ای خود به جلسات از قبل تعیین نشده زیادی دعوت شوید. یا حتی در آخرین دقایق رویدادهای اجتماعی تان را کنسل کنید. این اتفاقات واقعا غیرقابل پیش بینی و اجتناب ناپذیر هستند. و از طرفی می توانند به راحتی تعادل ایجاد شده میان کار و زندگی تان را برهم بزنند. باید این واقعیت را بپذیرید که ایجاد یک رابطه کاملا متعادل میان کار و زندگی به هیچ عنوان امکانپذیر نیست.

فرصت های شغلی

*مسائل کاری را به خانه نیاورید

همواره باید از کنار خانواده بودن لذت ببرید. جای اینکه هر چند دقیقه ایمیل خود را چک کنید و به مسائل کاری رسیدگی کنید، دو ساعت از وقت مفید خود را به بودن در کنار خانواده اختصاص دهید. خود را از هر دغدغه و مشغله کاری دور کنید. البته همیشه اجرایی کردن این گزینه امکانپذیر نیست. اما اگر تصمیم گرفتید به عنوان یک کارآفرین شناخته شوید باید مشکلات آن را نیز بپذیرید. اما اگر هر زمانی احساس کردید که باید از دغدغه های شغلی تان دور شوید، از فرصت پیش روی خود نهایت استفاده را ببرید. حتی می توانید گوشی تان را به کناری گذاشته و سایلنت کنید.

کیفیت زمان، نه مقدار آن، نقش زیادی در ایجاد تعادل میان کار و زندگی شما ایفا می‌ کند. شما می توانید با کمک راهکارهایی که در این مقاله خدمت شما معرفی شد، در یک بازه زمانی مشخص این تعادل را به بالاترین حد ممکن برسانید و از زندگی خود لذت ببرید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۰ : امتیاز از مجموع ۰ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =