7 استراتژی برای آرام و مسلط ماندن در طول مصاحبه کاری

۷ استراتژی برای آرام و مسلط ماندن در طول مصاحبه کاری

در طول مصاحبه کاری همیشه موضوعاتی وجود دارند که استرس‌زا هستند. با اینحال شما به خوبی میدانید که میتوانید از عهده‌ش بر بیایید، پس فقط کافیست حس خوبی داشته باشید و به مدیر استخدام و یا مافوق های آینده ‌ی خود نشان دهید که میتوانید یک هم تیمی خوب باشید.

بنابراین چه کاری باید انجام دهیم تا آرامش ذهنی خود را حفظ کنیم و نگران نباشیم؟

۱. اصول اولیه را بدانید

این را بدانید که آیا به یک مصاحبه‌ی تلفنی دعوت شدید؟ یا به اولین مرحله ی مصاحبه‌ی حضوری؟ یا به یک روز پرمشغله از مصاحبه های مکرر با مدیران ؟ از مسئول استخدام شرکت‌ها در این زمینه پرس‌وجو کنید. هرچقدر بیشتر از این شرایط آگاه باشید ، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت. 

آیلین شراگا، مربی و کارشناس حرفه ای حوزه استخدام میگوید: « شرکت را بشناس ، شغل را بشناس ، شرح وظایف را بدان. آن وقت تنها ۵ دقیقه زمان کافیست تا “از خودت بگویی” »

بهترین راه برای کاهش اضطراب ، آماده شدن است. آیا از عهده‌ی این شغل بر میایید؟ آیا برای این کار واجد شرایط هستید؟ آیا به این کار علاقمندید؟ دانستن اینکه چه فردی آن سوی میزِ مصاحبه نشسته است به شما کمک خواهد کرد.

اصول اولیه را بدانید

۲. تمرین، تمرین و تمرین

قبل از رفتن به قرار اصلی ، با یکی از اعضای خانواده، دوست، همسایه یا .. تمرین مصاحبه شغلی انجام دهید و مطمئن شوید که این کار را با کیفیت و تاثیرگذار انجام میدهید.

دکتر Cicely Horsham مربی و محقق امور استخدامی در این‌باره میگوید : ” آنچه که ما میدانیم اینست که “تمرین” به ارتباطات عصبی مرتبط با رفتارهایمان ، کمک میکند، طوری که واکنش‌ها تبدیل به یک عادت میشوند. یعنی زمانی که شما در موقعیت استرس زا (مثل مصاحبه کاری) قرار میگیرید، به راحتی میتوانید از انجام آن بربیایید، چون قبلا (با استفاده از تمرین) ارتباط عصبی در مغز شما شکل گرفته و فقط نیاز به ارتباط مجدد (با رشته‌ی عصبی ایجاد شده) دارید تا رفتار درست را تکرار کنید.”

♦تاثیر منفی کار شدید بر بهره‌وری شغلی و سلامت کارکنان

♦تعاریف و اصول اولیه قانون کار ایران

♦چگونه روز کارگر جهانی شد

۳. یک گام به جلو بردارید

“آیلین شراگا” میگوید : تا آنجا که ممکن است برای شغل تلاش کنید. اجازه ندهید در زمان مصاحبه کاری ، احساس خستگی آنی بر شما غلبه کند. اگر در مصاحبه متوجه یک مورد مناسب کاری با شرایط مدنظرتان شدید ، آن را نادیده نگیرید.
یادتان باشد شما نمی خواهید جویای کار باقی بمانید!

در مصاحبه کاری مثل یک مشاور عمل کنید. شما هم مثل آنها ، آنها را به مصاحبه دعوت کنید. قرار است از مناسب بودن شرایط و محیط کاری مطمئن شوید. ” پس شما هم قدمی برای ماندگاریِ این مسیرِ ارتباطی بردارید.

7 استراتژی برای آرام و مسلط ماندن در طول مصاحبه کاری

۴.خودکارآمدی همه چیز است

در روانشناسی، خودکارآمد بودن ، به معنی میزان ” اعتقاد فرد ، بر عملی کردن اهداف خود” می باشد. به گفته دکتر Horsham : این ویژگی در افراد زمانی که جویای کار هستند کاهش می‌یابد و نیاز است که کارجویان در این مواقع عزت نفس خود را حفط نمایند.

به توانایی و مهارت های خودتان کاملا آگاه باشید. در اینصورت اگر در مصاحبه ای قرار گرفتید که خارج از تجربه‌تان باشد ، مصاحبه گر میتواند توانایی شما از مهارت شغلی قابلِ انتقال را بطور واضح درک کند.
Horsham میگوید : داشتن احساس اعتماد به نفسِ بیشتر در زمان مصاحبه، کمک میکند که ضمن برقراری ارتباط بهتر ، حس تطبیق پذیری و تعلق خاطر داشتن به آن محیط کاری در افراد ایجاد شود.

۵. خود را به مشکلات درونی تان گره نزنید

اگر همه چیز خوب پیش برود، ممکن است طی چند جلسه با چندین مسئول، مصاحبه کاری داشته باشید. در این بین اگر اذیت شدید یا اشتیاق‌تان کمرنگ شد ، لحظه ای به درون خود تأمل کنید و دنبال منشأ این حس باشید.

شراگا : “وقتی کارجویی همه‌ی تجربیات خود را در رزومه‌ش می‌آورد، کنترل شرایط را هم به مصاحبه‌گر می‌سپارد. این روش برای رسیدن به استخدام جوابگو نیست. کارجو بدون این که آگاه باشد با تکرار این رفتار، ارزش خود و حقوق و دستمزدش را پایین می آورد. در واقع آنچه که کارجو باید به آن اهمیت بدهد “حفظ اعتبار خود و رزومه‌ش” است.”

۶. آماده گی‌تان را نشان دهید

فرض کنید شما بهترین مصاحبه کاری را انجام داده‌اید و با بزرگترین تصمیم گیرنده‌گان سازمانی هم ملاقات داشتید. حتی اگر شما با هیجان منتظر ملحق شدن به آن شرکت باشید ، مراحلی که باید طی بشوند ، خسته کننده و طولانی خواهند بود. با چند ترفند ساده، خود را سرحال نگهدارید.

از وقفه ها به نفع خودتان استفاده کنید. مثل زمانی که از یک مرحله ی مصاحبه به مرحله ی بعدی میروید. نفسی عمیق بکشید ، چند لحظه ذهن خود را از افکار خالی کنید ، خودتان بهترین کمک برای آرام کردن خودتان هستید. Horsham میگوید : در زمان مصاحبه ، نه تنها مصاحبه گر شما را ارزیابی میکند، بلکه شما هم آنها را مورد ارزیابی قرار میدهید.
آیا از افراد آن سازمان احساس خوبی میگیرید؟ یا اینکه احساس راحتی ندارید؟

7 استراتژی برای آرام و مسلط ماندن در طول مصاحبه کاری

۷.فرصت را غنیمت بشمارید

از آنجایی که اکثر مصاحبه های شغلی به شکل تبادل اطلاعات است ، از ۳ هفته تا ۳ ماه برای کسب یک جایگاه شغلی زمان نیاز است. به گفته Horsham : تمامی مراحل مصاحبه ، فرصتی برای تعامل بین فردی و ارتباط است. پس از این فرصت ها به شکل بهینه ای استفاده کنید تا نتیجه ی مطلوب به سمت شما هدایت شود. 

منبع : entrepreneur

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۰ : امتیاز از مجموع ۰ : رأی]

محدثه رحمانی

در زندگی کاری‌م چالش های متفاوتی رو تجربه کردم. این چالش ها بقدری اهمیت دارند که تصمیم گرفتم به کارجوهای دیگه کمک کنم تا به روشی درست مسیرشون رو طی کنند.(اینستاگرام من : mystartups) سئوال یا دیدگاه مربوط به این مطلب رو میتونید پایین همین نوشته برای من بفرستید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − یازده =