پیشرفت های شغلی

اقداماتی که به پیشرفت شغلی شما کمک می کند

هیچ اهمیتی ندارد که میخواهید در شغل فعلی خود یا مسیر شغلی دیگری پیشرفت کنید. زیرا در هر صورت کار سخت و دشواری را پیش رو دارید. رسیدن به اهداف مهم در یک شغل به هیچ عنوان کار ساده و راحتی نیست. شما باید به معنای واقعی کلمه شبانه روز فعالیت کنید. به طور مداوم و موثر برنامه ریزی کنید و اهداف مشخص و واضحی را برای خودتان در نظر بگیرید. تنها از این طریق است که می توانید کارفرمایان را تحت تاثیر قرار داده و در مسیر درست حرکت کنید. البته اقداماتی وجود دارد که به شما در رسیدن به پیشرفت شغلی کمک خواهد کرد.  

در ادامه این اقدامات را با شما در میان خواهیم گذاشت. با الهام گرفتن از این موارد، یک فهرست در اختیار داشت. فهرستی که با سن و اهداف تان سنخیت داشته و تمرکز بر روی آن می تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند.

*دقیقا مشخص کنید باید چه کاری انجام دهید

فرض کنید در یک کافه همراه با دوست تان نشسته اید. او در بهبود موقعیت شغلی شما نقش بسیار قابل توجهی خواهید داشت. از همین رو میخواهید او را تحت تاثیر قرار دهید. فکر کنید حدود ۲ دقیقه زمان دارید تا نظرش را جلب کنید. در طول این مدت محدود چه تصویری از خودتان و یا اهداف شغلی که مدنظر دارید برای وی میسازید؟ اگر بتوانید جواب این سوال را ارائه دهید یعنی دقیقا می دانید قرار است چه کاری کنید.

دقت کنید؛ قرار است آینده خود را بسازید و تغییر دهید. پس کوتاه، موجز، موثر و ارزشمند صحبت کنید.

*نقاط ضعف و کلیدی خود را بشناسید

همه ما در طول زندگی خود متوجه می شویم که در انجام یک یا چندین کار، فوق العاده خلاق و برای کار دیگری ساخته ساخته نشده ایم. اگر از شما در رابطه با آن بپرسند آیا می توانید تنها با گفتن چند کلمه کلیدی نقاط قوت خود را بیان کنید؟ دقت داشته باشید که شما تنها برای بیان چند کلمه کلیدی کوتاه زمان دارید…

از طرفی این یک مسئله کاملا طبیعی است که هر فردی در انجام یک سری از کارها توانایی قابل توجهی نداشته باشد. به هیچ عنوان نگران نقاط ضعف خود نباشید. البته اگر نسبت به نقاط ضعف خود آگاهی ندارید باید کمی نگران شوید. خوشبختانه امروزه تکنیک های مهارتی ، مدیریتی و منابع انسانی وجود دارد که میتواند به شما کمک کرده و نقاط ضعف موجود را به نقاط قوت تبدیل کند.

تمامی زمانی محقق می شود که ابتدا آن را شناسایی کنید.

مشخص کردن هدف

*برای اهداف شغلی تان، خطوط قرمز در نظر بگیرید

همه ما در طول زندگی با فرصت های بسیار زیادی روبرو می شویم. در یک برهه پیشنهادات کاری غوغا کرده و سرمان به قدری شلوغ می شود که فرصت انجام حتی شخصی ترین کارها را نداریم. اما آیا باید به تمامی پیشنهادات جواب مثبت دهید؟ در واقع سعی داریم به شما بگوییم که قدرت و توانایی «نه» گفتن را در خود تقویت کنید. برای اینکه «نه» گفتن برایتان راحت شود کافیست خطوط قرمز شغلی برای خود تعیین کنید.

«نه» گفتن یکی از سخت ترین کلمات دستور زبان فارسی به حساب می آید. اما زمانی که بدانید چطور و در کجا از این کلمه استفاده کنید، نه تنها درخواست ها و نتایج مثبتی را دریافت می کنید بلکه می دانید چه چیزهایی در انتظار شماست.

*از تجربیات گذشته استفاده کنید

همه ما در طول زندگی از یک فرد عادی گرفته تا کارآفرینی موفق و باتجربه، در مسیر شغلی خود با اشتباهاتی روبرو می شود. شاید این جمله خیلی ساده به نظر آید اما باید «از اشتباهات گذشته درس گرفت» هر چند که به هیچ عنوان ساده نیست!!!

مطمئنا دیده اید کسانی را که از اشتباهات چیزی یاد نمیگیرند. البته این به معنای تکرار همان اشتباه نیست. منظور ما از این جمله دانش تجزیه و تحلیل شرایط، تصمیمات و تحلیل روابط علت و معلوم است که به نتیجه منجر شده است. با یادگیری از اشتباهات، شما می توانید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنید.

تاکنون چندبار کاری را انجام داده اید که میتوانستید تنها با نگاه کردن به گذشته از انجام آن خودداری کنید؟

فرصت های شغلی

*از انجام هیچ کاری نترسید

ترس یکی از بزرگ ترین دشمنان پیشرفت شغلی است. شما باید همواره در راستای بهبود توانمندی های خود به سراغ کاری بروید که از انجام آنها واهمه دارید. برای پیشرفت و کشف چیزهای جدید باید از منطقه امن خود خارج شوید. اگر از سخنرانی در یک جمع هراس دارید، حتما آن را انجام دهید. تقریبا اکثریت افراد سخنرانی در یک جمع را کار سختی می دانند. اما بهرحال آن را انجام می دهند. تا ترسشان را از بین ببرند.

به سرانجام رساندن آن دسته از کارهایی که از آن می ترسید، در بسیاری از مواقع شور و شعف قابل توجهی را فراهم می آورد. تاکنون فکر کرده اید از انجام چه کاری واهمه دارید؟

اهداف شغلی شما چیست؟

*انتقادات را با جان و دل گوش دهید

آن دسته از انتقاداتی که به عملکرد شغلی شما وارد می شود را با جان و دل گوش دهید. برای اینکه احساس بهتری نسبت به انتقادات داشته باشید به چشم بازخورد به آنها نگاه کنید. بازخورد یا فیدبک درواقع همان تحلیل عملکرد شما از نظر دیگران است. از بازخوردهای مغرضانه نیز میتوانید در راستای بهبود شرایط شغلی خود استفاده کنید.

هر چند که این مسئله کاملا به نحوه برخود شما با فرد انتقادکننده و انتقادات بیان شده دارد.

کلام آخر

آیا در نظر دارید به یک کارمند یا کارآفرین بهتر و محبوب تری تبدیل شوید؟ آیا می خواهید بهره وری خود را در محیط کاری افزایش دهید؟ باید انگیزه داشته باشید و این انگیزه را به طور مداوم در خود تقویت کنید. فکر می کنید چطور می توانید الهام بخش پیشرفت شغلی خود و دیگران باشید؟

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۳ : امتیاز از مجموع ۲ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 1 =