بررسی چند جانبه معنای فریلنسینگ

مزایا و معایب فریلنسینگ یا دورکاری به زبان ساده

اگر شما هم به کسب درآمد از اینترنت علاقه‌مندید و به دنبال آن نیز رفته‌­اید احتمالا با واژه فریلنسینگ مواجه شده‌اید. در این مقاله سعی می­ کنیم شما را با مفهوم ” فریلنسینگ ” و ” فریلنسر ” آشنا کنیم. همچنین به بررسی مزایا و معایب آن و نیز چگونگی کسب درآمد به عنوان یک فریلنسر خواهیم پرداخت.

فریلنسینگ (FreeLancing) چیست

به معنی آزاد کاری یا دورکاری است و اگر شما دارای مهارت و تخصصی هستید تقریبا می توانید به صورت فریلنسینگ فعالیت کنید. در این نوع از شغل یک فرد متخصص در زمینه ای خاص برای کار اعلام آمادگی می کند. کاری که به او سپرده می شود به صورت پروژه ای است و از طریق دورکاری صورت می گیرد. به کسی که به این صورت کار می کند فریلنسر گفته می شود.

فریلنسر(FreeLancer) کیست

فردی است که دارای شغلی آزاد و مستقل است که به صورت پروژه ای، روزانه یا ساعتی کار می کند و در ازای مبلغی مشخص، خدماتی را که در آن تبحر دارد به مشتریان ارائه می دهد. او در حقیقت خویش فرما و رئیس خود است و منوی خدمات، قیمت ها و بازار هدفش را هم خودش مشخص می کند.

یک فریلنسر خدماتش را معمولا به طورهمزمان به چند مشتری ارائه می دهد. دلیل انتخاب نام فریلنسر برای این افراد اینست که آنها تا حد زیادی به صورت آزادانه (Free) کار می کنند.

♦ یک بالکن خوشمزه با دستپخت خاور خانم

اشتغال فریلنسری معمولا شامل کارهایی نظیر نویسندگی، ویراستاری، مترجمی، طراحی گرافیک، طراحی وب، برنامه نویسی، تولید محتوا، حسابداری، بازاریابی دیجیتالی، انیمیشن سازی، عکاسی و هزاران حرفه دیگر می شود.

ده شغل برتر فریلنسرها

 طبق آمار ده شغل برتری که فریلنسرها انتخاب می کنند عبارتند از:

 • نویسندگی و تولید محتوا …… ۱۸%
 • مترجمی …………………………. ۱۴%
 • تولید محتوا و آگهی های تبلیغاتی .. ۱۲%
 • طراحی ………………………….. ۱۱%
 • توسعه دهنده وب ……………. ۷%
 • ویراستاری …………………….. ۶%
 • کارشناسی فروش (بازاریاب)……. ۴%
 • مشاوره کسب و کار ………… ۴%
 • توسعه دهندۀ نرم افزار ……. ۳%
 • دستیار مجازی ……………….. ۲%

یک فریلنسر می تواند ساعت کاری­‌اش را خودش مشخص کند و به صورت نیمه‌وقت یا تمام‌وقت روی پروژه­‌هایی که انتخاب می کند کار کند. در واقع نوع کار کردن آنها نسبت به نیروهایی که به استخدام شرکت‌ها در می‌آیند متفاوت است. حتی در بسیاری از موارد، فریلنسرها درآمد بیشتری کسب می کنند.

مزایا و معایب فریلنسینگ یا دورکاری به زبان ساده 1

طبق آمار سال ۲۰۱۶ تقریبا ۵۵ میلیون آمریکایی به صورت فریلنسینگ کار می کنند. بعضی از آنها فریلنسینگ را به صورت تمام‌وقت انجام می ­دهند و بعضی در کنار کار فعلی خود و در وقت‌های آزاد.

♦ فریلنسینگ چگونه باعث کسب درآمد بیشتر می شود؟

اصول و قاعده کار فریلنسری می­ تواند متفاوت باشد. بسیاری از فریلنسرها برای مجموعه مشخصی از مشتریان در مدت زمان طولانی کار می­‌کنند. به عنوان مثال یک نویسنده فریلنس ممکن است مشتری‌ای داشته باشد که به طور مداوم به دو مقاله در هفته برای سایتش نیاز دارد. نوع دیگر فریلنسرها در بازه‌های کوتاه مدت و معمولا روی یک پروژه خاص با مشتریان­ همکاری می­ کنند. 

ویژگی هایی یک فریلنسر موفق

۱. اگر می خواهید یک فریلنسر موفق باشید ابتدا از خودتان بپرسید در چه چیزی خوب هستید و چه کاری را بهتر از دیگران انجام می دهید. برای شروع می توانید به آسانی در یک سایت فریلنسری ثبت نام کرده و در پروفایل خود رزومه ای بسازید که معرفی کننده شما، مهارت ها و خدماتی باشد که ارائه می دهید. همچنین می توانید تعدادی از بهترین نمونه کارهای خود را در آنجا به نمایش بگذارید. سپس منتظر باشید تا اولین مشتری خود را پیدا کنید و خدمات تان را به او ارائه دهید.

۲. از نام خود استفاده کنید یا برای خود برندی ایجاد کنید و هر روز اعتبار بیشتری برای آن کسب کنید. عکس پروفایل مناسب و ترجیحا عکس خودتان می تواند تاثیر چشمگیری در افزایش مشتریان شما داشته باشد.

مزایا و معایب فریلنسینگ یا دورکاری به زبان ساده 2

۳. برای کار به عنوان فریلنسر باید پروژه هایی را پیشنهاد دهید و بپذیرید که مهارت و تخصص لازم برای انجام آن را داشته باشید. سعی کنید پیش از شروع از خواسته های کارفرما دقیقا مطلع و آن را درک نمایید و تمامی همت خود را به کار بندید تا بتوانید پروژه را با رضایت کارفرما به اتمام برسانید. این کار موجب حفظ مشتریان شما، افزایش آنها و درآمد بیشتر برای شما خواهد شد.

♦ ۱۰ راه حل شگفت انگیز برای حل چالش های کار در منزل

۴. یک فریلنسر خوب باید فردی متخصص و کارآمد باشد. او باید نکات مهم و اساسی در اصول تبلیغاتی در فضای مجازی را کاملاً بشناسد. فریلنسرها باید بسیار هوشمندانه عمل کنند. سرعت عمل یکی از ارکان اصلی شغلشان است. اطلاعات آنها در زمینه­‌ی تخصصی شان باید کاملاً به روز باشد.

       “خوش قول، متعهد و خوش برخورد باشید و به توافقات خود کاملا پایبند بمانید.”

 

مزایای کسب درآمد از طریق فریلنسینگ:

از مزایای فریلنسینگ می­ توان به انتخاب آن به عنوان شغل دوم اشاره کرد. کاهش رفت‌و­آمد، ترافیک و آلودگی، پروژه­ ای بودن و دلسوزی بیشتر برای انجام کار، تسریع انجام کار به دلیل پروژه ­ای بودن جهت دریافت سریع تر دستمزد و… سایر مزایای ارزشمند این نوع اشتغال عبارتند از:

 • مدیـر و رئیـس خود و کاملا مستقـل خواهیـد بود.
 • نگران اخراج شدن و در نتیجه بیکاری نخواهید بود.
 • محدودیتی در زمان و مکان کار کردن نخواهیـد داشت.
 • نسبت به یک شغل ثابت، وقت آزاد بیشتری خواهید داشت.
 • بین سفارشات کاری و کارفرمایان مختلف حـق انتخـاب دارید.
 • در حرفه ای که در آن تخصـص و علاقه دارید مشـغول می­ شوید.
 • آزادی و انعطاف پذیـری بیشتری در برنامه­ ریزی­ ها خواهیـد داشت.
 • نسبت به زمانی که به­ طور تمام وقت کار می­ کردید خوشحال­ تر خواهید بود.
 • نیازی به اجاره مکان برای کار ندارید و در خانه هم می­ توانید کارتان را انجام دهید.
 • درآمدتان حد­ و ­مرز ندارد و می‌توانید با انجام پروژه‌های بیشتر درآمد بیشتری کسب کنید.
 • بهترین راه اجرای کاری که مشتـری از شما خواسته را خودتان تشخیــص می دهید، نه دیگری.
 • نیاز به فریلنسرهای حرفه ای، در­حال رشد است. تعداد کسب و­ کارهایی که بجای استخدام کارمنـد یک تیم از فریلنسرها را در اختیار می ­گیرند رو به افزایش است. 
 • و…

♦آنچه از مفهوم استعداد نمی‌دانیم

چالش ­های کسب درآمد از طریق فریلنسینگ

۱. به عنوان یک فریلنسر همکار نخواهید داشت و همه کارها از جمله بازاریابی و فروش، ارتباط با مشتری، انجام پروژه، حسابداری و… را بایستی خودتان باید انجام دهید.

۲. اگر به هر دلیلی پروژه‌ها را درسـت و به موقع انجام ندهید، مشتریان دیگر با شما کار نخواهند کرد.

۳. همیشه بایستی برای زمان ­های کسادی بازار برنامه داشته باشید. همینطور آمادگی لازم را برای زمان­ هایی که کار زیاد است داشته باشید تا بتوانید پروژه­ ها را به موقع تحویل دهید.

۴. تا زمانی می توانید کسب درآمد کنید که توانایی اجرای با کیفیت پروژه ها را داشته باشید. در فریلنسری خبری از حقوق بازنشستگی نیست، مگر این که خودتان را بطور مستقل بیمه کنید.

۵. گاهی پیدا کردن مشتری و دریافت سفارش کاری زمان­بر است. باید صبر و حوصله کافی داشته باشید و با سابقه و حُسن انجام کاری خوبی که از خود نشان می دهید، روز به روز به مشتری های خود بیافزایید.
مزایا و معایب فریلنسینگ یا دورکاری به زبان ساده 3

۶. احتمال اینکه کار و زندگی تان با هم تداخل پیدا کنند وجود دارد. مدیریت سفارش ها و ایجاد تعادل میان کار و زندگی موضوعی است که باید مد­نظر داشته باشید. عدم مدیریت صحیح ممکن است کل کار را مختل سازد.

۷. در شروع کار، پرداختی ­ها ممکن است اندک باشند. خیلی ها انتظار دارند به فریلنسرهای تازه‌کار مبلغ کمتری بپردازند. شاید در ابتدا لازم باشد کمی قیمت هایتان را بشکنید، اما به تدریج و با به روز کردن مهارت­ هایتان قادر خواهید بود مشتریانی بیابید که حاضرند بهای کار با کیفیت را بپردازند.

۸. گاهی باید با فریلنسرهایی رقابت کنید که برای گرفتن پروژه حاضرند قیمت­ های بسیار پایین پیشنهاد دهند.

۹. مدیریت مشتریان و پروژه های مختلف می تواند چالش برانگیز باشد. بعضی از افراد دوست دارند هم زمان روی چندین پروژه کار کنند؛ در حالی که ممکن است برای بعضی ها تمرکز روی تحویل چندین پروژه دشوار باشد و قادر نباشند به کارشان سرعت دهند تا همه سفارش ها را به موقع و با کیفیت تحویل دهند. با مدیریت درست زمان می توان این چالش را نیز حل کرد.

♦بهترین شغل‌های دانشجویی پاره‌وقت

مزایای استفاده از سایت­ های فریلنسینگ برای کارفرمایان

۱. استفاده از سایت‌های پر بازدید فریلنسری به کارفرما اجازه می­ دهد بین صدها فریلنسر با مهارت­ ها و دستمزدهای مختلف، بهترین گزینه را با توجه به ملاک­ ها و بودجه‌ خود انتخاب نماید.

۲. به دلیل وجود رقابت زیاد بین فریلنسرها برای انجام پروژه ها، امکان اجرای پروژه با هزینه کمتر برای کارفرماها وجود دارد.

۳. در این سیستم کارفرما مجبور نیست که کارمندان زیادی داشته باشد و حقوق ماهیانه ثابت به آنان پرداخت کند تا اگر روزی در قسمتی از کارش مشکلی پیش آمد آن کارمندان بتوانند مشکل را حل کنند. بلکه می تواند هر زمان که نیاز داشت، به صورت پروژه ای با فرد یا گروهی از متخصصین تماس بگیرد و فقط برای انجام همان پروژه به آن ها دستمزد پرداخت کند.

۴. کارفرما می­ تواند با استفاده از برونسپاری پروژه ها، وقت و انرژی خود را بر روی مسائل مهم تر در کسب و کارش متمرکز کند و بخش­ های کوچک و فرعی را به فریلنسرهای متخصص بسپارد.

مزایا و معایب فریلنسینگ یا دورکاری به زبان ساده 4

پس اگر می­ خواهید به عنوان یک فریلنسر فعالیت کنید حتما در سایت ­های فریلنسینگ معتبر که رابطی بین فریلنسر و کارفرما هستند عضو شوید. هرچه تعداد سایت­ های فریلنسینگی که در آن عضویت دارید بیشتر باشد، تعداد پیشنهادهایی که دریافت می­ کنید نیز­ افزایش می ­یابد؛ به­ خصوص سایت­ هایی که تعرفه پایین تر و ارسال پروژه و پیشنهاد رایگان دارند. چرا که می توانید انتخاب های بهتر و با کیفیت تری داشته باشید.

اگر در ابتدای یافتن شغل هستید، با کمک «سیستم هوشمند راهنمای مسیر شغلی» همکارجو ، مسیر شغلی‌تان را آگاهانه و با شناخت بازارکار ایران طراحی و برنامه ریزی کنید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۲.۸ : امتیاز از مجموع ۴ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + بیست =