برای موفقیت شغلی به مهارت های نرم یا مهارت های سخت نیاز دارید؟ 1

برای موفقیت شغلی به مهارت های نرم یا مهارت های سخت نیاز دارید؟

شاید شما یک متخصص کامپیوتر، استاد نظریه های ریاضی و حتی یک نخبه باشید. اما نتوانید در کار خود به موفقیت برسید. آیا دلیل آن را می دانید؟ در دنیای امروز تنها با تکیه بر تخصص های فنی نمی توان در کار به موفقیت دست پیدا کرد. اینجاست که مهارت های نرم یا همان مهارت های انسانی نمود پیدا می کند. درواقع همین مهارت است که میان کارمندان با صلاحیت و کارمندان ایده آل، تمایز به وجود می آورد.

اگر کمی به آگهی های استخدامی و معیارهای گزینش توجه کنید متوجه خواهید شد که کارشناسان، همچون گذشته بر توانایی های فنی و دانش تخصصی تمرکز ندارند. براساس آخرین تحقیقات صورت گرفته؛ بالاترین امتیازی که کارفرمایان به داوطلبان می دهند براساس مهارت ارتباطی نوشتاری، مهارت حل مسئله و توانایی در کار تیمی است. و مهارت های فنی و رایانه ای در دسته های پایین تر قرار میگیرد.

پس میتوان متوجه شد کارفرمایان به مهارت های نرم، بیشتر از مهارت های سخت اهمیت می دهند. اگر به دنبال استخدام یا بهبود مهارت های خود هستید، توصیه می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. نکات مهمی را در این زمینه ارائه خواهیم داد.

مهارت های نرم چیست؟

 

مهارت های نرم را بشناسید

در ابتدا باید بگوییم؛ مهارت نرم نوعی ویژگی شخصی است. این مهارت در زمان آگاهی موقعیتی، به پشتیبانی از فرد می پردازد و توانایی افراد را برای انجام یک کار افزایش می دهد. اصلاح مهارت های انسانی اغلب به عنوان مترادف برای هوش هیجانی افراد به کار می رود. این مسئله دقیقا برخلاف مهارت های سخت است. جایی که تنها توانای فنی افراد مورد بررسی قرار میگیرد و در عناوین شغلی و صنایع، کاربرد و مفاهیم گسترده ای را شامل می شود. شاید متقاضیان به واسطه مهارت های سخت به مصاحبه های شغلی دعوت شوند. اما این مهارت نرم است که به آنها کمک می کند تا شغل مورد نظر خود را بدست آورند.

به طور کلی شما باید مهارت های نرم را به عنوان ترکیبی از ویژگی های شخصیتی، رفتارها و نگرش های اجتماعی طبقه بندی کنید. افراد با کمک این مهارت ها قادرند ارتباطات موثرتری برقرار کنند. همکاری های موفق تری را به وجود آورند و با موفقیت تناقضات و کشمکش ها را مدیریت و حل نمایند. این ویژگی خصوصا در مواضع رهبری بسیار مورد توجه قرار میگیرد. زیرا یک رهبر خوب باید بیشترین تمرکز خود را بر روی مدیریت افراد و هدایت تلاش های آنان برای رسیدن به نتیجه مطلوب بگذارد. نه تحقق مهارت های فنی خاص.

ثبت نام در سامانه راهنمای مسیرشغلی همکارجو

بهره گیری از مهارت نرم در موفقیت شغلی چه تاثیری دارد؟

به طور کلی بهره گیری از مهارت نرم با موفقیت شغلی عجین شده است. این مهارت ها کمک می کند تا افراد در محیط کار به راحتی با شرایط تطبیق پیدا کنند. در زمان های عدم اطمینان، ارتباط موثرتری را به وجود آورند و یا زمانی که هیچ راه حل مشخصی نیست، به راحتی موقعیت را رهبری نمایند.

با توجه به کاربردهای زیادی که مهارت‌های نرم دارند، اصلا عجیب نیست که سازمان‌ها در ارزیابی مهارت‌های نرم در طی مصاحبه، تلاش بیشتری نمایند.

هر چند اندازه گیری قابل لمسی برای این نوع از مهارت ها وجود ندارد. درواقع شما نمیتوانید رهبری، تفکر تحلیلی، ارتباط کلامی و نوشتای و… را اندازه گیری کنید اما مشاهده آن در رفتار کاملا مشهود است. طبق تحقیقات انجمن مدیریت منابع انسانی، توانایی‌ های فنی مانند درک مطلب یا تسط بر ریاضیات، در نزد مدیران از محبوبیت کمتری برخوردارند و مدیران مهارت ‌های انسانی را ترجیح می ‌دهند. یکی از دلایل آن هم این است که مهارت ‌های نرم به تسهیل روابط انسانی کمک می‌کنند. شما می ‌توانید در حرفه خود بهترین باشید. اما اگر مهارت ‌های نرم شما خوب نباشد، شانس موفقیت و پیشرفت در شغلتان کاهش می ‌یابد.

توانایی مدیریت موقعیت سخت

چطور مهارت نرم را توسعه دهیم؟

فرض کنید از هیچ کدام از مهارت های نرم برخوردار نیستید. اما لازم است بدانید؛ هیچگاه برای توسعه آنها دیر نیست.! کافیست آن دسته از افرادی را که این مهارت ها در آن به وضوح قابل مشاهده است را زیر نظر بگیرید. تنها با مشاهده رفتار آنها میتوانید چیزهای بسیار مهمی را بیاموزید. از طرفی قبول مسئولیت های بیشتر در محل کار مانند برنامه ریزی رویدادها، خدمت در انجمن ها و… می تواند منجر به کسب تجربه هایی ارزشمند برای شما باشد. و نه تنها در پیشرفت شغلی بلکه بهبود مهارت های نرم کمک کند.

چه بسا که امروزه به واسطه ظهور ویروس کرونا شاهد برگزاری دوره های آنلاین آموزش مهارت های نرم هستید. تا جای ممکن برای این دوره ها ارزش قائل شوید. زیرا میتواند شانس تان را برای موفقیت های شغلی بهبود بخشد. شما با ارزیابی و زیر نظر گرفتن سایر کارکنان به خوبی متوجه خواهید شد که در کدام حوزه ها توان پیشرفت دارید. و سپس با برنامه ریزی صحیح، آن مهارت را در خود توسعه دهید. در هر حال شما نباید از مهارت های نرم خود غافل شوید. کوچک ترین غفلت ا مهارت های نرم می تواند موفقیت در فرصت های پیش رو را که به درجه بالایی از هوش هیجانی و تعامل اجتماعی نیاز دارند را دشوار کند.

کلام آخر

حال می دانید برای کارمند ایده آل بودن تنها مهارت های فنی و تخصصی کافی نیست. آن چیزی که منجر به تمایز شما با دیگران می شود و از شما یک داوطلب ایده آل می سازد، در اختیار داشتن مهارت های نرم است. شاید رسیدن به این مهارت ها ساده نباشد اما به هیچ عنوان سخت و پیچیده هم نیست. تنها باید آموزش، تمرین و تکرار را سرلوحه زندگی خود قرار دهید. آن زمان است که متوجه تغییرات و پیشرفت های قابل توجهی در زندگی و کارتان خواهید شد.  

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 6 =