تاثیر منفی کار شدید بر بهره‌وری شغلی و سلامت کارکنان

تاثیر منفی کار شدید بر بهره‌وری شغلی و سلامت کارکنان

تحقیقات جدید نشان می دهد که کار کردن بیش از حد، سبب آسیب رسیدن به سلامت و کاهش بهره‌وری در افراد می‌شود.

جمله معروفی در فیلم «درخشش» (The Shining) (ساخته ی استنلی کوبریک در سال ۱۹۸۰) است که می‌گوید «هم‌اش کار بدون سرگرمی، جک را به فردی بی‌رمق تبدیل کرده است.» شاید این فقط یک جمله ساده به نظر بیاید، اما بر اساس پژوهش صورت گرفته در دانشگاه سیتی لندن، شواهدی واقعی برای اثبات درستی این جمله در زندگی وجود دارد.

The Shining
The Shining

نتایج این مطالعه روی ۵۲۰۰۰ کارمند در ۳۸ کشور مختلف اروپایی نشان می‌دهد، صرف زمان زیادی برای کار کردن بدون در نظر گرفتن تفریح، علاوه بر آسیب رساندن به سلامت فرد، مانع از رشد شغلی وی نیز خواهد شد.

رابطه‌ی بهره‌وری شغلی با حجم کاری بالا

به کیفیت کارتان دقت کنید. تجربه نشان داده که سخت کار کردن و ساعت‌های طولانی مشغول بودن، الزاما بیانگر بهتر کار کردن‌مان نیست. به عبارت دیگر بیشتر کار کردن همیشه به معنای دستیابی به نتایج بهتر نیست.

انسان‌ها به استراحت جسمی و ذهنی بین کارهای مختلف خود نیاز دارند، در غیر این صورت، احساس خستگی و استرس کاری در آنها شکل می‌گیرد که تاثیر مستقیم و جدی بر بهره‌وری وی خواهد داشت.

پژوهشگران در این تحقیق عوامل موثر دیگری همچون میزان دسترسی به آموزش، مشخص نبودن کار، تقدیر از سوی مدیر، میزان رضایت از کار، کار تیمی، دامنه اختیار کارکنان و انبوهی دیگر از عوامل را مورد بررسی قرار دادند. محققان اشاره می‌کنند که ممکن است عوامل دیگری هم وجود داشته باشد : با عملکرد بهتر شاید چندان زیر فشار مدیر خود نباشند، حال آنکه شاید فشار بیشتر بر روی برخی کارکنان سبب کاهش عملکرد آنها شود.

♦روش های یافتن شغل در بازار کار پنهان

♦تعاریف و اصول اولیه قانون کار ایران

♦۷ دلیل برای اینکه چرا باید کار کنیم

واقعیت آن است که عوامل متعددی وجود دارد که بر عملکرد شغلی افراد تاثیرگذار است و نمی‌توان صرفا به یک مورد بسنده کرد.

Hard-Work
Hard-Work

هرچه کارمند آزادتر، بهره‌وری شغلی بالاتر

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده کیفیت عملکرد، “میزان اختیار کارکنان برای انتخاب زمان و شیوه انجام” تکالیف مشخص شده است. هر قدر این اختیار بیشتر باشد، تنش کمتری به فرد وارد شده و سطح سلامت و نیز رضایتمندی شغلی او نیز افزایش می‌یابد. این افراد دقت بیشتری به کار خود داشته و از تعهد بالاتری نسبت به آن برخوردارند. جلوگیری از اثرات سوء کار بر زندگی شخصی و بالعکس نیز از دیگر مزایای بالا بودن اختیارات کارکنان است.

کیفیت مهم است نه کمیت!

دیدیم که بالا بودن اختیارات کارکنان مزایای زیادی برای آنها دارد. اما یکی دیگر از مزایای این امر، به کاهش جابه‌جایی نیرو مربوط می شود. هر قدر کارمند از اختیار بیشتری برای تعیین جزییات انجام کار خود برخوردار باشد، فرصت‌های بیشتری برای پیشرفتش ایجاد می‌شود و همین امر جلوی جابه‌جایی‌های بیش از حد نیرو در سازمان را می‌گیرد.

منبع : weforum

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۰ : امتیاز از مجموع ۰ : رأی]

محدثه رحمانی

در زندگی کاری‌م چالش های متفاوتی رو تجربه کردم. این چالش ها بقدری اهمیت دارند که تصمیم گرفتم به کارجوهای دیگه کمک کنم تا به روشی درست مسیرشون رو طی کنند.(اینستاگرام من : mystartups) سئوال یا دیدگاه مربوط به این مطلب رو میتونید پایین همین نوشته برای من بفرستید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 1 =