تا چه زمانی به شغل اول مان ادامه دهیم؟ 1

تا چه زمانی به شغل اول مان ادامه دهیم؟

تاکنون به این فکر کرده اید شغل خود را رها کرده و به سراغ شغلی دیگر بروید؟ اصلا این فکر به ذهنتان خطور کرده شغل دومی برای خود تدارک ببینید و زمان مشخصی را برای شغل اول تان در نظر بگیرید؟ بسیاری از افراد زمانی که به یک شغل دست می یابند بر این باورند که میتوانند در آن به موقعیت های بالاتری برسند. حتی در اعماق وجودشان رسیدن به موقعیت های بالاتر را تنها از طریق ترفیع گرفتن میسر میدانند. شاید چنین چیزی محقق شود اما هیچگاه ابتدای کار، از موقعیت بالا شروع نمی شود.

یک مثال واضح وجود دارد؛ اینکه شما تحصیل را از مدرسه شروع کرده و سپس خود را به دانشگاه رساندید. اما در جامعه کنونی، جامعه ای که اینترنت به بخشی بزرگ و جداناپذیر آن تبدیل شده و پیشرفت جزء لاینفک آن است، از اینکه در شغل اولیه تان بمانید، راضی نخواهید بود. حال سوال اصلی اینجاست؛ با چه سرعتی باید به سمت اهدافتان حرکت کنید؟ تا چه مدت باید در شغل اولیه خود بمانید؟

در ادامه با ما همراه باشید. در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم.

رسیدن به سطح بالاتر

به ندای درونی تان گوش دهید

تصور کنید در جامعه ای سخت زندگی می کنید. جامعه ای که کارفرمایان برطبق قانون پس از یکسال کار، شما را بیرون کنند. چه می کنید؟ آیا جزء آن دسته از افرادی هستید که با این قانون کنار آمده و دست به کارهای بزرگ تر و بهتر بزنید؟ یا در دسته کسانی قرار میگیرید که از زمان خود به درستی استفاده نکرده و نقش خود را در همان سطح اولیه پذیرفته است؟

هر چند در دنیای واقعی کارفرمایان از این قانون پیروی نمی کنند. اما اگر از جایی که هستید خوشحالید، نباید به جهت اصل ترک کردن شغل اول، آنجا را ترک کنید. اصلی ترین هدف مشاغل اولیه، آماده سازی کارمندان برای رسیدن به موقعیت های بالاتر است. تا زمانی که بتوانید کار را به طور کامل درست انجام دهید و مهارت های کاربردی را از آن یاد بگیرید، نباید ترکش کنید.

علاوه بر تمام موارد گفته شده؛ زمان بندی یک اصل بسیار مهم تلقی می شود. منظور، زمان تصمیم گیری برای حرکت به سمت جلو نیست. بلکه زمان ممکن بودن است که اهمیت دارد. اگر هیچ موقعیت بالاتری برای حرکت وجود نداشته باشد، چرا شغل و منبع درآمدتان را رها کرده و رزومه ای ناقص برای خود بسازید؟ زمانی که آماده باشید و کاری برای انجام دادن وجود داشته باشد، همه موارد دیگر سر جای خود قرار خواهد گرفت.

به رفتن یا نرفتن فکر کنید

زمانی که فکر حرکت به سراغ تان آمده، کمی صبر کنید و بیاندیشید که چرا زمان حرکت است؟ آیا از کار خود ناراضی هستید یا اینکه تنها تحت فشار استانداردهای اجتماعی قرار گرفته اید؟ اگر هنوز چیزی در وجود شما همچون مانعی برای حرکت به سمت جلو است، شغل اول تان را ترک نکنید. تا جایی که دوست دارید و میخواهید و تا زمانی که احساس خوشحالی دارید به کارتان ادامه دهید. اما مراقب باشید هر چه بیشتر بمانید، میتوانید درآمد و پول کمتری به جیب بزنید.

پرش از سطحی به سطحی دیگر همواره سخت بوده و نیازمند رسیدن به درک بالایی است. میتوانید در این مسیر سوالاتی را از خود بپرسید. و به خاطر داشته باشید، چیزی که بیش از همه اهمیت دارد، احساس شماست، نه نظرات دیگران درخصوص پیشرفت تان.

چطور شغل رویایی مان را پیدا کنیم؟

از خود بپرسید؛

آیا من خوشحال هستم؟ اگر پاسخ مثبت است. همه افکار دیگر را دور بریزید؟ چرا باید از جایی که احساس راحتی می کنید دور شوید؟ اما باید بدانید زمانی که این «راحتی» به «ایستایی» تبدیل می شود، زمان حرکت فرا رسیده است.

آیا به چالش کشیده شده ام؟ اگر بخواهیم به سوال « تا چه زمانی به شغل اول مان ادامه دهیم؟» پاسخ دهیم باید بگوییم: « تا زمانی که چالش شما را متوقف کند.» اگر در نقطه ای قرار گرفته اید که همه چیز برایتان آسان است و نمیتوانید مسئولیت های بیشتری را به عهده بگیرید. زمان آن رسیده که به طور جدی حرکت به سطح بالاتر را آغاز کنید.

آیا هنوز یاد میگیرم؟ به طور کلی نقش هایی که در شغل اول برعهده میگیریم، جزء نقش های کم خطر به شمار می آید. و این امکان را فراهم می آورد تا مسائلی که در کلاس های دانشگاهی نیاموخته اید را یاد بگیرید. شما باید تا زمانی که میتوانید مطالب جدید بیاموزید. تنها از این طریق است که فرصت های پیشرفت شغلی و رسیدن به مهارت های بیشتر پیش روی شما قرار میگیرد.

آیا حرکت درستی است؟ از خود بپرسید که به طور دقیق به دنبال چه نوع تغییری هستید؟ آیا به منظور رسیدن به موقعیت بالاتر با مسئولیت پذیری بیشتر آماده اید؟ آیا می توانید تجربه های جدید با حرکات جانبی بیشتر را تحمل کنید؟

این مسئله را به خاطر بسپارید برای ترک شغل اول نیازی نیست که حتما در موقعیتی وحشتناک قرار داشته باشید. کافیست کمی به خود، اهداف و برنامه هایی که برای زندگی تان در نظر گرفته اید فکر کنید. موقعیت های شغلی بسیار خوبی پیش روی شماست. کافیست کمی آگاهانه تر تصمیم بگیرید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − سه =