چطور از نردبان ترقی بالا برویم؟-1

بالا رفتن از نردبان ترقی در مسیر شغلی چگونه میسر می شود؟

تاکنون چندبار در یک وضعیت شغلی گیر کرده اید؟ آیا همکاران تان نردبان ترقی شغلی را به تندی طی می کنند و شما همچنان مشغول به انجام کارهای همیشگی هستید؟ تصور چنین وضعیتی واقعا سخت و ناراحت کنندست. مشاهده پیشرفت شغلی دیگران شاید از یک طرف خوشایند باشد، اما از طرفی حس ناامیدی و ناراحتی را در افراد تحریک می کند.

اگر هم اکنون در چنین وضعیتی قرار دارید، اگر در صف ترقی یا ترفیع گرفتن هستید، باید بدانید ؛ تنها افزایش و بهبود مهارت هاست که میتواند شما را به سمت پذیرش مسئولیت های بیشتر و ارتقاء رتبه سوق دهد. درواقع اگر به این نتیجه رسیده اید؛ شرکتی که در آن فعالیت می کنید مناسب شماست و مشتاق دریافت ترفیع در آن هستید، راهکارهایی را در این مقاله پیش روی شما قرار می دهیم که برای تحت تاثیر قرار دادن مدیران و ارتقا رتبه در محل کار بسیار مناسب است.

با ما همراه باشید.

راهکارهایی برای بالا رفتن از نردبان ترقی

وقتی صحبت از نردبان ترقی می شود، بسیاری آن را ساده می پندارند. اما باید بدانید اگر پله های آن را دوتا یکی بالا بروید، با سقوط آزاد نابهنگامی دوباره به نقطه اول بازمیگردید. از همین رو بهتر است تا به روشی کاملا اصولی به سمت جلو و ارتقا رتبه قدم بردارید.

مشخص کردن هدف

*اهدافتان را مشخص کنید

چند روزی به آغاز سال جدید باقی مانده است… مانند هر تصمیم گیری جدیدی که با فرا رسیدن سال جدید اتخاذ می شود، باید اهداف شغلی جدیدی را برای خود تعیین کنید. این اهداف می تواند افزایش و بهبود مهارت ها و حتی پذیرش مسئولیت های جدید و حتی انتقال به بخشی دیگر در محیط کاری تان باشد. اما در این میان، مهم ترین نکته؛ روراست بودن شما با خودتان است.

حتی میتوانید برای اطمینان از اینکه مدیران از اهداف شما باخبرند، در زمان ارزیابی های پایان سال درباره آنها صحبت کنید. و یا برای دریافت اطلاعات بیشتر و کمک به پیشرفت برای ادامه مسیر، از او درخواست پشتیبانی کنید.

*مهارت داشته باشید

از نظر بسیاری از افراد این توصیه بدیهی می باشد. اما برای ارتقا شغلی و بالارفتن از نردبان ترقی باید در شغل تان به مهارت بالایی دست پیدا کنید. فعالیت در ساعت کاری و انجام حداقل کارها، نمیتواند ترقی و پیشرفت در کار را برای شما به ارمغان آورد.

باید به کارتان افتخار کنید و یک حلال مسائل باشید. تنها از این طریق است که میتوانید تمام آن چیزی که مدیران برای ارتقاء شغلی به آن نیاز دارند را به اثبات برسانید.

*قبول مسئولیت های اضافه

پس از اینکه در شغل فعلی تان به تسلط کامل رسیدید، زمان آن فرا رسیده تا مسئولیت های بیشتری را برعهده بگیرید. برای اینکار، باید در تمامی جلسات حضور پیدا کنید و با ارائه نظرات، پیشنهادات و پشتیبانی های لازم، نشان دهید که اکنون زمان ارتقا و بالا رفتن از نردبان ترقی است.

به عنوان مثال؛ اگر انجام پروژه جدیدی را برعهده گرفته اید، باید اطمینان حاصل کنید که بر تمامی مراحل آن، به طور کامل نظارت خواهید داشت. حتی اگر انجام آن به طور معمول نخواهد بود….

از طرفی هیچگاه نباید صحبت با رئیس و مدیران بالا را نوعی چالش نابهنگام و نادرست بدانید. از چالش ها و سختی هایی که در مسیر پیش روی شما قرار میگیرد نترسید. تمامی آنها مراحلی هستند که شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری می کند.

بهبود روابط اجتماعی

* برقراری روابط بیشتر

اگر بتوانید شبکه ارتباطی خوبی را در محیط کاری تان ایجاد کنید، به احتمال زیاد آنها به پشتیبانی از شما در مرحله بعدی ارتقا شغلی خواهند پرداخت. پس برای اینکه ثابت کنید شایسته دریافت ترفیع هستید، رابط قوی با همکارانتان برقرار کنید و حتی آن را یک هدف بدانید.

این به نوبه خود اثبات می کند شما نه تنها به شرکت، بلکه به افراد نیز متعهد هستید. متخصصان و مشاوران فعال در این حوزه، بر این عقیده اند؛ به جهت پیشرفت در نردبان شغلی، شریک فکری خوبی برای همسالان خود باشید و ایده ها و دیدگاه هایشان را درک کنید.

*دستاوردها را یادداشت کنید

بهترین راهی که میتواند موفقیت های شغلی شما را به اثبات برساند، ثبت دستاوردهاست. این دستاوردها زمانی که با دریافت بازخوردهای مناسب مشتری و تشکیل نمودارهای آماری ماهانه همراه شود، در اکثریت موارد نظرات را به سمت خود جذب می کند. می توانید پوشه دستاوردها را در کشو میز کاری تان و حتی به صورت آنلاین در فضای ابری نگهداری کنید.

این روش همواره یک تصویر کلی از موفقیت هایتان را پیش روی شما قرار می دهد.

*اعتماد رئیس را جلب کنید

اگر مهم ترین هدفتان در کار، دست راست رئیس بودن است، باید اعتماد او را به سمت خود جلب کنید.

البته که به هیچ عنوان کار آسانی نیست!!

اگر برای مدتی در شرکت مشغول به کار هستید، مطمئنا مدیر نسبت به شخصیت و اخلاق کاری تان به درک خوبی رسیده است. با این اوصاف، اگر هنوز قانع نشده که ترفیع شغلی برای شما در نظر بگیرد، این شما هستید که باید ابتکار عمل را در دست بگیرید و پیگیر کارتان باشید. در این مرحله شما اثبات می کنید که قادر به حل مسائل و مشکلات هستید، حتی بدون اینکه به شما گفته شود چه کاری را انجام دهید.

جلب اعتماد رئیس

*با انگیزه بمانید

وقتی انجام کارهای مشابهی را برای طولانی مدت برعهده میگیرید، پس از مدتی متوجه کاهش انگیزه تان خواهید شد. اما مسئله اینجاست؛ برای بالا رفتن از نردبان ترقی و رسیدن به ارتقا شغلی، باید همواره انگیزه تان را حفظ کنید. به طور مداوم به خود یادآوری کنید که چرا باید سخت کار کنید. میخواهید به چه چیزی برسید. خواه این هدف ارتقا شغلی و یا حتی افزایش حقوق و مزایا و … باشد. در هر صورت این بالا بودن انگیزه است که شما را به حرکت در مسیر شغلی درست سوق می دهد.

نتیجه گیری

فکر می کنید نکات بیشتری وجود دارد که میتواند به شما در بالا رفتن از نردبان ترقی کمک کند؟ آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۲ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =