کار کردن با رئیس بد

چطور با رئیس بد کار کنیم؟

تاکنون به این فکر کرده اید که در یک محیط کار چه چیزی می تواند روند کار را مختل کند؟ بله هیچ چیز بدتر از داشتن رئیس بد قلق نیست. این مسئله خصوصا زمانی بغرج می شود که پس از استخدام نسبت به آن آگاه شده باشید. هر چند این مسئله شامل تمامی کارفرماها نمی شود. چه در ایران و چه در کشورهای دیگر فرمایان شایسته و قابل احترامی مشغل به فعالیت هستند که همکاری با آنان می تواند بر تجربیات شما بیافزاید. اما به طور کلی کارمندان شیفته آن دسته از رئیسانی می شوند که با سبک مدیریتی مناسب شرایط کاری را سازماندهی کند و نسبت به تئوری های مدیریتی درک درست و منسجمی داشته باشد. اما در حین برخورد با رئیس بدقلق، چه کاری از دست کارمندان برمی آید؟

در ادامه این مقاله قصد داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

راهکارهایی برای همکاری با رئیس بد

یکی از آزاردهنده ترین اتفاقاتی که در یک محیط کار می تواند رخ دهد، داشتن رئیس بد است. درواقع این ارتباطات سازنده با مدیر یا رئیس شرکت است که راه را برای رسیدن به موفقیت هموار می کند. یک رئیس بد به راحتی نارضایتی ها و اعتراضات کارکنانش را نادیده میگیرد. او تنها با قلدری، مزاحمت، حالت کنترل کننده، ترسو و خرده گیر تلاش می کند تا تمرکز کارمندان را برهم زند. تاکنون چند رئیس را دیده اید که برای بازخوردهای مثبت شرکت هیچ بازخورد مثبتی را ارائه ندهد؟ حتی ممکن است جلساتی را که با وسواس زیاد برنامه ریزی شده، به سادگی از دست دهند. اما چطور می توان به همکاری مسالمت آمیز با آنها پرداخت؟

*شناخت انگیزه مدیران

اینکه دقیقا بدانید مدیرتان به چه موضوعات و مطالبی اهمیت می دهد به شما کمک می کند تا سبک مدیریتی او را بشناسید. اگر رفتارها و قوانین او غیرقابل درک و خارج از کنترل باشد، به سراغ شناخت انگیزه های پنهان او بروید. شاید واقعا برای مدیرتان این مسئله که مدت زمان نهارتان چقدر است بی اهمیت باشد. اما اینکه چطور به مافوق خود نگاه می کنید اهمیت دهد. حتی نگرانی هایی را ا بابت کم کاری داشته باشد.

شناخت انگیزه مدیران

*اثر منفی رفتار او را بر کارتان خنثی کنید

هیچ اهمیتی ندارد که رئیس شما تا چه میزان بد رفتار و بدقلق است. شما نباید به هیچ عنوان این اختلاف و ناراحتی را وارد کارتان کنید. باید تمامی تلاش تان را به کار گیرید تا در صلح با سایر اعضای تیم و مدیران کار کنید و از شغل تان محافظت نمائید. سعی نکنید با کم کاری یا حتی بی توجهی به پروژه های در حال اجرا یا گرفتن مرخصی های کاملا غیرمجاز، به مقابله با رئیس بد قلق خود بپردازید. این اقدامات تنها بهانه هایی به حساب می آید که بدرفتاری او را بیشتر می کند.

*یک قدم جلوتر باشید

همواره گفته می شود که از رئیس خود جلو باشید. اما این مسئله خصوصا زمانی که در حال همکاری با رئیس بد قلق و جزئی نگر سرو کار دارید بیشتر از هر زمان دیگری به چشم می آید. شما باید همواره وظایف و مسئولیت هایتان را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. حتی به پیش بینی انتظارات رئیس خود بپردازید و برای آنها راهکارهایی مناسب ارائه دهید. اینجاست که ارزش های خود را به نمایش درخواهید آورد. باید کاری کنید تا نیازی به یادآوری مدیر یا رئیس تان برای تکمیل فرآیندهای کاری وجود نداشته باشد.

*مشخص کردن مرزها

زمانی که مشغول به همکاری با شخصی هستید که هیچ حد و مرزی را برای خود تعیین نکرده، بدین معنی ست که شما باید خود دست به کار شده و حد و مرزهایی را تعیین کنید. یکی از مهم ترین چالش های برخورد با رئیس بد این است که به صورت مداوم اقدام به نمایش رفتارهای ناخوشایند می کند. یک ضرب المثل قدیمی در این باره می‌گوید: «نرده‌های خوب، همسایه‌های خوب می‌سازد». بنابراین وقتی کسی را دوست ندارید و ناچارید رفتارهای ناخوشایندش را ببینید، باید یاد بگیرید تنها روی کار خودتان تمرکز کنید. همینطور تا حد امکان فاصله‌تان را با او حفظ کنید.

مشخص کردن مرزها

*قضاوت را از خود دور کنید

رئیس بد هم همچون شما یک فرد کاملا عادی است. اینکه دارای پست ریاست است باعث نمی شود تا فردی فوق العاده و بدون عیب و نقص باشد. او نسبت به راه حل تمامی مشکلات آگاهی ندارد. پس به راحتی همچون دیگران می تواند به اشتباه بپردازد. اما به واسطه قرار گیری در جایگاه شغلی بالاتر، اشتباهاتش بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید به چشم می آید. حتی تاثیراتی بسیار عمیق تر را از خود به جای خواهد گذاشت. شاید نتوانید یک رئیس بد قلق و بی کفایت را درک کنید. اما هیچگاه به قضاوت وی نپردازید.

در این صورت است که همکاری با او راحت تر از آن چیزی خواهد شد که در ذهن دارید.

*محرک ها را مشخص کنید

اگر رئیس شرکت شما از مشکلات مدیریتی و عصبانیت هایی کاملا غیرمعمول برخوردار است، شما می توانید در قدم اول دلیل رفتارهایش را بشناسید. مرحله بعد به جلوگیری از انجام آنها بپردازید. به عنوان مثال اگر رئیس شرکت از تأخیر کارکنان و آمدن آن‌ها بعد از ساعت ۸ صبح عصبانی می‌شود؛ برنامه روزانه‌تان را طوری تنظیم کنید که ساعت ۷ و ۴۵ دقیقه صبح در شرکت حاضر باشید.

ثبت نام در سامانه راهنمای مسیرشغلی همکارجو

کلام آخر

زمانی میتوان گفت که در یک محیط کاری ایده آل مشغول به فعالیت هستید که کارمندان توسط کارفرماهایی فوق العاده استخدام شوند و پیشرفت و موفقیت هایشان را به چشم ببینند. چنین کارفرماهایی احساس ارزشمند بودن در کارمندان به وجود می آورد و به تناسب بازدهی آنها را افزایش می دهند. اما متاسفانه تمامی محیط های کاری این چنین نیست. اینجاست که اوج هنر یک کارمند مشخص می شود. اینکه بتواند حتی با وجود داشتن رئیس بد هم، استعدادهایش را شکوفا کند. امیدوارم که بتوانید از این راهکارها برای کنار آمدن با شرایط خود استفاده کنید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − سه =