شغل رویایی تان را بیابید

چطور شغل رویایی تان را پیدا کنید؟

در فکر یافتن شغل رویایی تان هستید؟

همواره گفته می شود به سراغ شغلی بروید که به آن علاقمند هستید. در این صورت هرگز مجبور نخواهید بود کل زندگی تان را کار کنید. این جمله، رویای شغلی تمامی افراد است. هر چند که در دنیای پیشرفته امروز، رسیدن به چنین خواسته ای خیلی آسان نیست. اما باید بدانید غیرممکن هم نیست.! مطمئنا چالش های بسیار زیادی در این مسیر پیش روی افراد قرار میگیرد. از جمله آنها میتوان به تعهدات مالی، خانواده، محل زندگی، تحصیلات، تجربه کاری گذشته و تنظیم مهارت ها و… اشاره کرد.

اما ما در همکارجو به این مسئله فکر کرده و با متخصصان زیادی صحبت کرده ایم. همه آنها بر این عقیده اند، اگر بتوانید میان توانایی ها و شغلی رویایی خود تعادل برقرار کنید، در مدت زمانی کوتاه آن را خواهید یافت. اما چگونه باید در این راه موفق شد؟

در ادامه این مقاله قصد داریم در این زمینه نکاتی را برای شما شرح دهیم. باما همراه باشید.

شغلی رویایی تان چه ویژگی هایی دارد؟

برای اینکه بتوانید در یافتن شغل رویایی تان موفق شوید؛ در وهله اول باید ویژگی های آن را بشناسید و به صورت یک فهرست درآورید. برای این کار دو راه پیش روی شما قرار دارد. اول اینکه به سراغ لیست کردن مواردی که دوست ندارید بروید. دوم اینکه در میان تمامی رویاها و احساسات تان جستجو کنید تا شغلی رویایی خود را بیابید. در ادامه برخی مواردی که می تواند در این فهرست بندی و جستجو به شما کمک کند را شرح می دهیم.

ثبت نام در سامانه راهنمای مسیرشغلی همکارجو

*به خوبی رضایت مندی را تعریف کنید

ارائه یک تعریف درست از رضایت مندی بسیار حائز اهمیت است. زیرا میتواند در سایر موارد نیز تاثیرگذار باشد. این تعریف به قدری حائز اهمیت است که حتی میتواند تعادل شما را در فراز و نشیب های شغلی حفظ کند. سعی کنید پس از مطالعه این مقاله، فرصتی تقریبا نیم ساعته را برای پاسخ دادن به سوالاتی که در این راستا در نظر گرفته ایم اختصاص دهید. جواب هایی که ارائه می دهید را حتما به لیست ویژگی های شغل رویایی تان اضافه کنید.

  1. موفقیت از دید شما چه معنایی دارد؟
  2. تمامی علاقمندی ها و مواردی که شما را سرگرم می کند را مشخص کنید.
  3. یک روز ایده آل از نظر شما به چه صورت تعریف می شود؟ دوست دارید چه فعالیت هایی در آن انجام دهید؟
  4. از میان ارزش های حرفه ای خود، سه مورد از بهترین و بالاترین ها را مشخص کنید.

شغل رویایی تان چه مشخصاتی دارد؟

*از جزئیات غافل نشوید

هیچگاه لذت در انجام کار را پشت گوش نیاندازید. سعی کنید در حین انجام وظایف خود لذت را تجربه کنید. این مسئله را در نظر بگیرید که در انجام چه کارهایی استعداد و مهارت دارید، تمامی مواردی که در آنها خوب هستید را مشخص کنید. حتی دوره هایی که در آن شرکت کرده و نشانه هایی از علاقمندی های احتمالی شما در آنها وجود دارد را بیابید. به گذشته برگردید و ببینید کدام تجربه کاری برای شما لذت بخش بوده است. شاید باور این مسئله کمی سخت باشد اما حتی تیپ شخصیتی شما در تعریف و مشخص کردن شغلی رویایی تان اثرگذار است.

پس هیچگاه جزئیات را نادیده نگیرید.

*کارآموزی را امتحان کنید

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که در تعیین حقوق و دستمزد انعطاف پذیری دارید، کارآموزی می تواند یک راه بسیار عالی برای آزمایش یک صنعت یا حرفه باشد. حتی باید این احتمال را در نظر بگیرید که می تواند در آینده به یک کار تمام وقت تبدیل شود. حتی اگر چنین چیزی محقق نشد، شما با کوله باری از تجربه، مهارت و حتی شبکه سازی راه خود را برای یافتن شغل رویایی تان پیدا کرده اید. برای مشاهده فرصت های شغلی امروز دسته بندی “کارآموزی”  اینجا کلیک کنید.

نکاتی برای یافتن شغلی رویایی

*یک برنامه شغلی در نظر بگیرید

اگر از مهارتی خاص بهره مند هستید، باید هدفی را برای آن مشخص نمائید. حتی به مرحله برنامه ریزی نیز بروید. زیرا مطمئنا این کار منفعت و مزایای زیادی را با خود به همراه دارد. خصوصا اینکه داشتن مهارت در یک حرفه خاص به معنی علاقمندی شما به آن کار است.

فرض کنید در نوشتن مقاله یا کتاب مهارت خاصی دارید. و یا می خواهید به یک نویسنده بزرگ تبدیل شوید. آیا می توانید در همان ابتدا کتابی بسیار پرفروش بنویسید؟ مطمئنا خیر! در ابتدا باید راه ویراستاری را در پیش بگیرید. این برنامه شغلی به شما کمک می کند مسیر درستی را برای رسیدن به موفقیت در پیش بگیرید.

قبل از تدوین برنامه نیز حتما از خود بپرسید؛ آیا واقعا قصد انجام آن کار را دارید؟ آیا فکر می کنید با کمک این برنامه به کجا و به چه چیزی می خواهید برسید و سپس برای آن برنامه ریزی کنید.

*آن را همچون پله ترقی ببینید

اگر بتوانید این مسئله را قبول کنید که رسیدن به شغل رویایی تان و حتی ایده ها و اهداف غیرممکن نیست، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. باید بپذیرید حرفه کاری تان همچون یک دو ماراتن است. شاید مسیر پیچیده، سخت و دشواری داشته باشد اما مطمئنا تجربیات زیادی را به شما می افزاید و حتی شما را به فردی با ارزش های بالا تبدیل می کند. پس به هیچ عنوان خود را دست کم نگیرید. از همین حالا شروع کنید، مطمئن باشید که رسیدن به آرزوها و شغلی رویایی خیلی دور از دسترس نیست.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =