چطور یک رزومه حرفه ای داشته باشیم؟ 1

چطور یک رزومه حرفه ای داشته باشیم؟

رزومه کاری به اندازه ای پراهمیت است که می تواند آینده شغلی و حتی زندگی شخصی شما را دستخوش تغییرات گسترده ای نماید. پس بسیار ضروری است که آن را به بهترین شکل ممکن تکمیل کنید و صحت توانایی هایتان را در آن به اثبات برسانید. البته به عقیده بسیاری از افراد فرمت و طراحی رزومه کاملا به سلیقه شخصی افراد وابسته است . از همین رو با یکدیگر تفاوت هایی دارند. اما الزامات و استانداردهایی در طراحی یک رزومه حرفه ای وجود دارد که نادیده گرفتن آنها می تواند جبران ناپذیر باشد.

اگر در نظر دارید یک رزومه حرفه ای برای خود بنویسید، اگر می خواهید در جایی مشغول به کار شوید که نیازمند در اختیار داشتن یک روزمه عالی است. توصیه می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. زیرا در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم.

استانداردهای نوشتن یک رزومه حرفه ای

نگارش هر متنی خصوصا زمانی که برای افراد حرفه ای ارسال می شود، نیازمند آگاهی از برخی نکات و رعایت استانداردهای لازم است. این مسئله در رابطه با نگارش رزومه نیز صدق می کند. پس بیایید با استانداردهای لازم نگارش یک رزومه حرفه ای آشنا شوید.

مشخصات رزومه چیست؟

*اطلاعات تماس

اینکه شما بتوانید جزئیات تماس خود را در رزومه کاری بیاورید، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا کارفرما باید بتواند هر زمان که می خواهد، برای مصاحبه کاری با شما تماس بگیرد. از همین رو درج ایمیل، شماره تماس و یک شماره تماس اضافه را نیز در رزومه کاری خود بیاورید.

*عنوان

یک رزومه حرفه ای همانند هر متنی باید دارای عنوان باشد. حال این عنوان می تواند یک مهارت یا ویژگی که شما در آن برجسته هستید، باشد یا یک بیانیه ای کوتاه از زبان شما . بهرحال مخاطب باید پس از مطالعه رزومه شما تشخیص دهد که آیا تمایل به مطالعه ادامه رزومه شما را دارد یا خیر. در واقع شما حدود ۳۰ ثانیه فرصت دارید که توضیح دهید چه کسی هستید، چه کارهایی را انجام می دهید و برای کدام شغل کاندید مناسبی می باشید.

فرصت های شغلی

*تجربه ها

یکی از اصلی ترین اهداف نگارش رزومه حرفه ای این است که تجربه های کاری گذشته خود را داخل آن بنویسید. نقش هایی که در گذشته در سازمان های مختلف داشته اید را به ترتیب زمانی معکوس بنویسید. اگر مدت زمانی طولانی‌ست که مشغول به کار هستید تمرکز خود را بر روی ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته بگذارید و بیشتر بر روی آنها متمرکز شوید. برای هر نقشی که داشتید باید نام شرکت، زمانی که در آنجا مشغول بودید، موقعیت شغلی خود، مسئولیت ها و دستاوردهای خود را طی آن بیان کنید.

*تحصیلات

بخشی از رزومه حرفه ای خود را باید به تحصیلات اختصاص دهید. هیچ نیازی نیست که تمامی آموزش های خود را یادداشت کنید. تنها اشاره ای هر چند کوتاه به بالاترین سطح تحصیلات کافیست. به عنوان مثال؛ اگر در دانشگاه حضور داشتید، نیازی نیست اطلاعات مدرسه خود را بیاورید. اگر هم لیست تحصیلات را تکمیل کردید آخرین مدرک تحصیلی و سال فارغ التحصیلی میتواند حق مطلب را ادا کند.

برترین رزومه ها

 

*ویژگی های شخصیتی

فراموش نکنید که کارفرمایان به دنبال چه چیزی میگردند. شما در یک محیط کاری تنها با اخلاق کاری مشغول نیستید بلکه برخی از ویژگی های شخصیتی تان را نیز بروز می دهید. پس بسیار لازم است تا آن را رزومه کاری تان بیان کنید.

*قالب بندی

هرگز و به هیچ عنوان نباید رزومه حرفه ای تان بیش از اندازه بلند باشد. تمام سعی خود را بکار گیرید تا آن را در یک یا نهایت دو صفحه به اتمام برسانید. یکی از راه های خوبی که به فرمت بندی رزومه کاری شما کمک می کند، استفاده از قالب بولت پوینت است که باعث می شود کارفرما با تمرکز اندک بر روی تمامی اطلاعات دسترسی پیدا کند. از طرفی بسیاری از کارفرمایان از سیستم های پیگیری متقاضی استفاده می کنند. سیستمی که به دنبال کلمات کلیدی مربوط به مسئولیت های شغلی است. پس سعی کنید از کلمات کلیدی مماسب استفاده نمائید.

کلام آخر

هر فرد متقاضی شغل، برای رسیدن به هدف نهایی اش باید بتواند یک رزومه حرفه ای برای خود تدوین کند. این رزومه هر چقدر حرفه ای تر و کارآمدتر باشد، مسیر تازه ای را به روی او می گشاید و راه های جدیدی را برای داشتن یک شغل ایده آل تر پیش روی او می گذارد. اگر در نظر دارید یک رزومه کاملا حرفه ای بسازید، نکات مهمی از آن را در این مقاله خدمت شما شرح دادیم. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول نموده، توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید. کارشناسان ما می توانند توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهند.

ثبت نام در سامانه راهنمای مسیرشغلی همکارجو

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 1 =