چطور مرخصی بگیریم؟

چطور مرخصی بگیریم؟

تاکنون چندبار از خود پرسیده اید؛ « چطور مرخصی بگیریم؟» برای همه ما پیش آمده که به تعطیلات چند روزه احتیاج داریم. فشار کاری زیادی در برهه ای از زمان ایجاب می کند تا چند روزی را به خود مرخصی داده و ریلکس کنیم. در صورتی که این خواسته در بسیاری از شرکت‌ها یک اتفاق غیرممکن به حساب می آید زیرا کارفرمایان رضایت آنچنانی با این اتفاق ندارند.

اما خوشبختانه نکاتی وجود دارد که میتواند بهترین زمان مرخصی و بهترین شیوه مطرح کردن آن را به شما نشان دهد. با ما همراه باشید.

*برنامه ریزی داشته باشید

وقتی فکر مرخصی گرفتن و سوال چطور مرخصی بگیریم در ذهن تان شکل میگیرد، باید برنامه خود برای مطرح کردن آن را تنظیم کنید. به عنوان مثال نباید درخواست خود را در روزها، هفته ها و یا حتی ماه های پراسترس و شلوغ مطرح کنید. مطمئنا در شرایطی که رئیس تحت فشار کاری از جانب کارفرمایان قرار دارد، نمیتواند با درخواست شما موافقت کند.

*پیدا کردن بهترین زمان برای مطرح کردن درخواست

قبل از اینکه درخواست مرخصی تان را ارائه دهید، باید تمامی کارها را به خوبی مدیریت کنید و آن را تحت کنترل داشته باشید. در چنین صورتی پس از اتمام موفقیت آمیز پروژه، امکان اینکه با درخواست مرخصی شما موافقت شود بسیار بالاست.

چطور درخواست مرخصی را ارائه دهیم؟

*زمان را مدیریت کنید

باید برنامه ای سالانه برای وظایفی که در یک شرکت برعهده شما گذاشته می شود، داشته باشید. در چنین شرایطی ارائه درخواست مرخصی و تعطیلات خیلی سخت و غیرمنتظره نخواهد بود. از طرفی زمان اختصاص داده شده به تعطیلات نیز باید کاملا معقول باشد. شما میتوانید با اطمینان دادن به رئیس از برنامه ریزی شدن همه  کارها، با خیالی آسوده به تعطیلات بروید.

*از آن استفاده کنید یا آن را از دست بدهید!

وقتی با خود میپرسید؛ چطور مرخصی بگیریم، یکی از راه های پیش روی شما، توضیح دادن دلایل درخواست مرخصی است. این راه می ‌تواند باعث شود که رئیستان راحت ‌تر با درخواست شما موافقت کند. در بیشتر ایالات در آمریکا کارمندان فقط تا یک روز خاص حق دارند از مرخصی خود استفاده کنند و پس از آن مرخصی را از دست می ‌دهند.

*به صورت نوشتاری درخواست دهید

 تا حد امکان تلاش کنید تا درخواست خود را یادداشت شده و به صورت یک سند در دست، در اختیار داشته باشید. فرستادن یک ایمیل به مدیرتان به همراه یک کپی برای یکی دیگر از مسئولان بخش، که لازم است از مرخصی خبر داشته باشد، کافی است.

*نگویید، درخواست کنید!

درخواست مرخصی فقط یک درخواست است و نه یک دستور. قبل از آن که رئیستان مرخصی را تصویب کند برای تعطیلات خود برنامه‌ریزی نکنید. مثلا بهتر است بگویید:‌ «من می‌خواهم دو هفته اوت را در ماساچوست بگذرانم. آیا به نظر شما این ممکن است؟» و نگویید «برای هفته آخر ژوئن هتل رزرو کرده‌ام و احتیاج به مرخصی دارم.»

بهترین زمان مرخصی رفتن

*اشتراک گذاری وظایف

با آن دسته از کارمندانی که مرتبط هستید، صحبت کرده و برای آنها شرح دهید که چگونه در زمان غیبت شما، وظیفه انجام کارها را به عهده بگیرند. کمک کنید تا زمانی که نیستید همه چیز براساس برنامه ریزی پیش برود.

*با انصاف باشید

قبل از ارائه درخواست مرخصی حتما با همکاران خود در خصوص بهترین زمان رفتن به مرخصی صحبت کنید. باید تلاش کنید تا این زمان ها را به صورت عادلانه تقسیم نمائید. در چنین حالتی رابطه خوبی میان شما و همکاران به وجود خواهد آمد و در نبود شما شکایتی از جانب آنها به رئیس ابلاغ نخواهد شد.

کلام آخر

به خاطر داشته باشید حضور تمامی کارمندان یک شرکت، به جهت افزایش عملکرد صحیح است. مرخصی های غیرمنتظره و غیرضروری حتی میتواند حال خوب رابطه میان کارمندان را دچار آسیب کند. علاوه بر این؛ بهره گیری بجا از مرخصی ها و ایجاد تعادل میان کار و زندگی میتواند عملکرد حرفه ای کار شما را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. پس اگر بار دیگر از خود پرسیدید؛ چطور مرخصی بگیریم؛ سعی کنید تمامی این نکات را به خود یادآور شوید و سپس درخواست خود را ارائه دهید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۰ : امتیاز از مجموع ۰ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + چهار =