چگونه روز کارگر جهانی شد

چگونه روز کارگر جهانی شد

نخستین روز ماه مِی میلادی برابر با ۱۱اُمین روز اردیبهشت شمسی (و گاهاً ۱۲) ، روز بین‌المللی کار و روز کارگر نام دارد. به همین مناسبت سری به تاریخچه‌ی و چرایی نامگذاری این روز می‌زنیم.

در سال ۱۸۸۹ میلادی، کنگره بین‌المللی کارگران در پاریس، به پیشنهاد نماینده کارگران آمریکا، روز اول ماه مِی را به عنوان روز جهانی کارگر برگزیدند و درپی آن ، در بسیاری از کشورهای دنیا، کارگران این روز را گرامی می‌دارند.

چندین دهه است که به این مناسبت و در این روز، در کشورهای مختلف (به استثنای ایالات متحده، کانادا و چند کشور کوچک) مراسم ویژه برگزار می‌شود. ایالات متحده و کانادا نخستین دوشنبه هر سپتامبر (شهریور ماه) را به عنوان «روز کارگر» برگزار می‌کنند.

چهارم ماه مه سال ۱۸۸۶، و در چهارمین روز اعتصاب، پلیس شیکاگو با حمله به تظاهرات گسترده و سراسری کارگران، که خواسته آن‌ها ۸ ساعت کار در روز (به جای ۱۴ ساعت) و حق تشکیل اتحادیه‌های کارگری بود، آنان را به خاک و خون کشیدند. در پی این حادثه، هشت تن به عنوان مسبّب دستگیر شدند که پنج نفر از آن‌ها کارگر مهاجر آلمانی و یکی هم آلمانی تبعه آمریکا بود. دادگاه یکی از این دستگیرشدگان را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد و بقیه محکوم به اعدام شدند که فرماندار ایالت مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد تخفیف داد. یکی از محکومان به اعدام، پیش از اجرای حکم خودکشی کرد و چهار نفر دیگر به دار آویخته شدند.

یکی از رهبران کارگران اعتصابی، پس از اعلام رای، در برابر دادگاه چنین گفت: “کارگران اینک دریافته‌اند که می‌توانند با اتحاد و همبستگی و مبارزه جمعی بر مشکلات خود فائق آیند. آنان می‌دانند که چه قدرت عظیمی در اتحاد ایشان نهفته است، به همین علت است که کارفرمایان با تمام توان می‌کوشند تا اتحاد کارگران را بشکنند، و میتینگ کارگران را به خاک و خون بکشانند، ما کارگران گردهم آمدیم تا اندکی از حقوق خود را باز پس بگیریم، اما اکنون از دادگاه و زندان سردرآورده‌ایم. آیا این است معنای برابری و عدالت درجامعه ما؟ امروز اگر صدای حق‌طلبانه ما را با گلوله خفه می‌کنید، مطمئن باشید که این صداها از این پس خاموش شدنی نیست، بلکه هر روز طنین آن رساتر خواهد شد.”

♦بهترین‌های محیط کاری در سال ۲۰۱۹

♦روش های یافتن شغل در بازار کار پنهان

رهبران کارگران شیکاگو به دست مستکبران جان باختند، اما حقانیت گفته‌هایشان به تدریج بر همگان مسلم شد.
در سال ۱۹۱۹ براساس معاهده ورسای سازمان بین‌المللی، کار به عنوان یک نهاد خود مختار و وابسته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد برپا شد.

موافقت نامه مربوط به برقراری رابطه بین این سازمان و سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۶ به تصویب رسید و آن را به صورت نخستین کارگزاری تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد درآورد.

روز کارگر در ایران

در یازدهمین روز اردیبهشت ۱۳۲۵ (اول ماه مِی ۱۹۴۶ میلادی)تظاهرات کارگران در کرمانشاه مورد حملهٔ پلیس قرار گرفت. در این تظاهرات ۱۴ کارگر کشته و ۱۲۰ کارگر زخمی شدند. این کارگران نخستین جانباختگان اول ماه مه در ایران هستند

مُزد و مزایای کارگران در روز کارگر 

تعطیلی ۱۱ اردیبهشت روز کارگر در تقویم نیست و در ماده ۶۳ قانون کار بیان شده که علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، این روز فقط برای “کارگران و کارمندان مشمول قانون کار” تعطیل است و برای همین در تقویم رسمی ثبت نشده.

در صورتی که کارگران مشمول قانون کار در این روز اشتغال داشته باشند ، کارفرما مکلف است علاوه بر حقوق روزانه‌ی وی، به ازای هر ساعت اشتغال ، مبلغ ۹/۶۵۲ تومان بعنوان اضافه کار اشتغالِ کارِ کارگران به آنها پرداخت کند.

به مقاله تعطیلات و مرخصی کارگران در قانون کار ایران سری بزنید و یا تعاریف و اصول اولیه قانون کار ایران را کامل‌تر بدانید.

قطعه شعری در ستایش روز آرمانی کارگر به قلم استاد حسین خسروجردی :

تو گفتی از جهانِ کار
تو گفتی از سرودِ روزِ پُر اَرجی که روزِ کارگر نامند..
تو از باد و صنوبر هایِ دشت و صخره ها گفتی
و گفتی که جهان ، حیرانِ سامانِ توانایی ست
و من از پُتک می گویم
و از ضربی که آهن نرم می گردد
و پولادِ گران در کوره هایِ تَفته اش ، آزرم می گردد
به موج و رود و مهر و ماه
به آهویِ دلِ صحرا
به گُلبانگِ سرود بلبلِ خوانا
و سوگند وفایِ شمع و پروانه
من از پُتکِ گران و ضربتِ نامت ،
و از مهر و وفایت بر نمی گردم
چنین بادا . . .
این روز بر تمام کارگران عرصه کار و تلاش گرامی باد.

منبع : ویکیپدیا

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۰ : امتیاز از مجموع ۰ : رأی]

محدثه رحمانی

در زندگی کاری‌م چالش های متفاوتی رو تجربه کردم. این چالش ها بقدری اهمیت دارند که تصمیم گرفتم به کارجوهای دیگه کمک کنم تا به روشی درست مسیرشون رو طی کنند.(اینستاگرام من : mystartups) سئوال یا دیدگاه مربوط به این مطلب رو میتونید پایین همین نوشته برای من بفرستید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + دو =