قبولی در مصاحبه های شغلی

رد شدن در مصاحبه های استخدامی پایان دنیا نیست

همه ما در طول زندگی خود بارها و بارها به دنبال شغل رویایی مان رفته ایم. در آگهی های استخدامی به دنبال کار بوده ایم. به شرکت های مختلف رزومه ارسال کرده ایم و حتی با شرکت در مصاحبه های استخدامی، شکست خورده و سرخورده شده ایم. بیایید کمی فکر کنید، پس از ناامید شدن از یک موقعیت شغلی، چه سوالی از خودتان پرسیده اید؟ چرا نتوانستم عملکرد خوبی داشته باشم؟ آیا به اندازه کافی خوب نبودم؟

باید بگوییم اگر به دنبال پیدا کردن پاسخ این سوالات هستید، اگر اغلب سوالات تان را با «چرا» آغاز می کنید. نه تنها در رسیدن به شغل مورد علاقه تان موفق نخواهید شد. بلکه تعداد جواب های منفی کارفرماها افزایش پیدا کرده و افسردگی نیز به مشکلات تان اضافه خواهد شد. اگر بر این عقیده اید که مشکل مصاحبه و پیدا کردن شغل از جانب شماست؛ از خود پرسیده اید: «چگونه باید این مشکل را برطرف کنم؟» و جالب اینجاست؛ این سوال هیچ تاثیری در اعتماد به نفس، یا سرکوب توانایی های فردی شما و نه حتی حلقه بی نهایت شکست دارد. تنها فرصت های رشد و رسیدن به شغل مطلوب را در شما تقویت می کند.  

در ادامه راهکارهایی را معرفی خواهیم کرد که در برنده شدن شما تاثیری شگرف دارد.

راه هایی برای برنده شدن پس از مصاحبه های استخدامی

اینکه فقط بگوییم رد شدن در مصاحبه های استخدامی آخر دنیا نیست، نه تنها کلیشه ای، بلکه هیچ دردی را نیز دروا نمی کند. این جمله فقط خبری بوده و هیچ راهکاری را با خود به همراه ندارد. پس قدرتی برای کاهش و رنج و ناامیدی تان نیز نخواهد داشت.

شما باید پس از رد شدن در مصاحبه استخدامی ناراحت باشید. این اتفاق امری طبیعی به حساب می آید. حتی می توانید در لاک دفاعی تان فرو روید و سردرگم و کلافه شوید. اما تمامی این اتفاقات تنها برای همان روز است. در روزهای بعد باید به دنبال تجربیات جدید باشید. یک روز تازه را آغاز کرده و برای رسیدن به موفقیت های پیش رو بدون هیچ گونه پیش داوری تلاش نمائید. در این مسیر؛ این راهکارها به شما کمک خواهد کرد.

بازبینی رزومه

*رزومه تان را موشکافی کنید

به دنبال این باشید که رزومه شغلی تان را بهبود دهید. از خود بپرسید این امر چطور محقق می شود.

شما میتوانید قبل از ارسال و حضور در مصاحبه های شغلی، هر چیزی را که به ذهنتان میرسد یادداشت کنید. سپس با دسته بندی آنها، متوجه می شوید که علاقمند به یادگیری مهارت های جدیدی هستید. اینجاست که برای گذراندن دوره های آموزشی جدید، برنامه ریزی های دقیقی انجام خواهید داد.

به طور کلی یکی از رایج ترین اتفاقاتی که منجر به رد شدن در مصاحبه های استخدامی می شود، رزومه های شغلی است. زیرا هیچ سنخیتی با شغل درخواستی ندارد. به عنوان مثال شما یک برنامه نویس هستید و در مصاحبه به جای صحبت از توانمندی های خود، درباره آفیس و پاورپوینت و…. حرف میزنید. طبیعی است که کسی شما را جدی نگیرد. هر شغلی از اولویت هایی برخوردار است. از همین رو باید سعی کنید اولویت های مهم تان را در بهترین شکل در رزومه قرار دهید.

ثبت نام در سامانه راهنمای مسیرشغلی همکارجو

*به افزایش توانمندی هایتان فکر کنید

 برای اینکه بتوانید به یک مدیر محتوا تبدیل شوید باید توانمندی های خاص و مشخصی در زمینه بازاریابی دیجیتال داشته باشید. نسبت به نرم افزارهای گرافیکی بدانید و حتی ایده های بسیار جدید و خاصی را برای تولید محتوای تصویری، قابلیت های بهبود محتوا و…. ارائه دهید. به عنوان مثال آشنایی با کلمات کلیدی ترند و پرجستجو، نگارش محتوا براساس استانداردهای سئو و حتی خوانایی و… میتواند بسیار کمک کننده باشد.

کمی با خود فکر کنید. ببینید شغل مورد نظر شما به چه توانمندی هایی نیاز دارد. آیا شما در آن به مهارت و تسلط رسیده اید؟ اگر چنین نیست باید در کلاس های مختلف جهت رسیدن به نتیجه مطلوب شرکت نمائید.

اگر بتوانید به همین دو سوال حتی در ذهن تان پاسخ دهید، علت رد شدن در مصاحبه های شغلی تان را درک خواهید کرد. در هر آزمون یا مصاحبه رقابت بین کارجوها زیاد است. پس سعی کنید با تسلط بر روی مهارت های شغلی تان شانس خود را برای بدست آوردن شغل مربوطه بیشتر کنید.

آگهی استخدامی

*تبدیل نقطه ضعف به نقطه قوت

آیا رد شدن در مصاحبه های استخدامی را یک نقطه ضعف می دانید؟ معمولا در مصاحبه های استخدامی از شما درباره نقطه ضعف و قدرت شما سوال می شود. اما آیا به چرایی مطرح کردن این سوال فکر کرده اید؟

زمانی که شما نقطه ضعف خود را بدانید؛ این خود به تنهایی یک نقطه قوت به حساب می آید. زیرا افراد به این باور رسیده اند که با تکیه بر نیروی درونی خود در مسیر پیشرفت شغلی و رشد قدم برمیدارند. این همان روحیه ای است که برای هر کسب و کاری ارزشمند به شمار می آید. تمامی سعی خود را به کار گیرید تا این روحیه را در خود تقویت کنید. در این صورت حتما به عنوان یک گزینه محبوب نزد کارفرما شناخته خواهید شد. هیچگاه رد شدن در مصاحبه های شغلی را نوعی ضعف ندانید. زیرا می تواند بر توانمندی های فردی شما بیافزاید.

کلام آخر

تاکنون به نمودارهای موفقیت شغلی نگاه کرده اید؟ آیا این نمودارها یک خط صاف با شیب تند رو به پایین هستند یا رو به بالا؟ یا آنها را ترکیبی سینوسی میدانید؟

براساس تحقیقات انجام شده، نمودار موفقیت شغلی همواره در گزینه دوم قرار دارد. پس تنها کسانی میتوانند به شغل رویایی خود دست پیدا کنند که همواره در مسیر تلاش قرار دارند. بر روی خواسته های خود پافشاری می کنند و هربار پس از شکست با وجود تمامی دردها و مشکلات لبخند به لب دارند.

شما در کدام دسته قرار دارید؟  

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =