عاشق کار خود باشید

عاشق کار خود باشید

“دل به کار بده”. تابحال این جمله را از کارفرماتان شنیده اید؟ اکثر شاغلین بزرگ ترین مشکل شغلی شان را نبود کار مرتبط با تحصیلات‌شان میدانند. بخاطر همین وقتی پای حرف خیلی از آنها بنشینید میگویند صرفا برای گذران زندگی و خرج و مخارج، این شغل را تحمل میکنند و با گفتن ” کارم را دوست ندارم” حرف خود را ادامه میدهند.

اگر افراد قدرت سخنانی که به خود میگویند را می‌دانستند قاعدتا نسبت به زندگی‌شان، کمی مهربان‌تر برخورد می‌کردند. در پشتِ تمام تحملات و سختی های کاری یک اصل نانوشته در مورد پیشرفت و موفقیتهای شغلی وجود دارد که تا زمانی عملی و اجرا نگردد، همه‌ی فرصتهای کاری، نچسب و دلسردکننده خواهند بود و آن اصل، ” عشق به کار” است.

در همین راستا برای درک راحت‌تر این موضوع، از نویسنده ای نام آشنا که توانسته به زیبایی هرچه تمام‌تر، قدرت ” عشق ” در کار را بیان کند ، سخن آورده ایم.

عشق به کار از دید جبران خلیل جبران

جبران خلیل جبران را حتما می‌شناسید. شاعر و اندیشمند نام‌آشنای لبنانی که کتاب معروف ش “پیامبر و دیوانه” مورد استقبال بسیاری در کشورمان قرار گرفت. این کتاب، شامل پندهای شاعرانه و عارفانه در مورد بخش های مختلف زندگیست. یکی از بخش های جالب توجه این کتاب، تاثیر عشق به کار است که به شکل عارفانه ای از آن سخن گفته شده.

گفتار کتاب به سوالی اختصاص دارد که مردم، از شخصیت اصلی آن، درباره « کار» می‌پرسند و جواب‌های تاثیرگذاریست که او به آنها پاسخ میدهد.

♦۷ دلیل برای اینکه چرا باید کار کنیم

♦چرا باید رزومه خود را هر سال به‌روز کنید

در این کتاب روح انسان با کار عجین معرفی میشود، که موجبات رشد و تعالی وی را در پی دارد. رشدی که حاصل خدمت رسانی به مردم و در نهایت آن، خدمت به عالم است. نویسنده “عشق به کار” را بعنوان پُلی برای رسیدن به ذات اذلی پروردگار معرفی میکند.

در بخشی از این کتاب به زیبایی آمده است :

«کار کنید تا خودتان را با زمین و روح آن هماهنگ و همساز سازید. زیرا تنبل و بیکار با فصول زمین بیگانه است. اگر کار کنید، همچون نی خواهید بود که مناجات روزگار را به صورت نغمه‌ای جاوید، در دلتان در می‌آورد. بارها گفته‌اند که کار، یک نفرین و بلا و بدبختی است!

اما من به شما می‌گویم که شما با کار کردن، پاره‌ای از آرزوها و رویاهای زمین را برآورده می‌کنید. آنکه کار کند و به زندگی عشق بورزد، زندگی نیز دل خود را به او می‌گشاید و او را به دورترین اسرارش نزدیک می‌کند.
اگر با عشق کار کنید، خود را با دیگران پیوند می‌زنید و چنین پیوندی، باعث پیوندتان با پروردگار خواهد شد.»

عاشق کار خود باشید

خلیل جبران در مورد کیفیت انجام کار چه می گوید؟

از نظر خلیل جبران، کار باید با چنان عشقی انجام شود که انگار، برای معشوق و محبوب خود کار می‌کنید و انگار هر کار کوچک شما را، تمام مُردگانی که رفته‌اند، به تماشا نشسته‌اند.

و کار خوب، آن است که بخشی از خود را در آن بدمید.

جبران خلیل جبران، حتی در توصیف عاشقانه‌ی خودش از کار، خیلی جلوتر می‌رود و عبارتی سنگین به کار می‌برد؛ آنقدر سنگین که هر کسی را تاب تحملش نباشد:

«آری! کار، صورت ظاهری عشق کامل است. پس اگر نتوانید با عشق کار کنید و آزرده‌خاطر و افسرده باشید، بهتر است کارتان را رها کنید و بر پلکان معبد بنشینید و از آنها که با آرامش و شادی کار می‌کنند، دریوزگی (گدایی) کنید.»

آنهایی که دل به کار میدهند، به خوبی با لذت انجام دادن وظایف و سپری شدن زمانهای کاری خود آشنا هستند. آنها میدانند با عشق به کار، پایداری و موفقیت شغلی شان حتمی است. شما چطور؟عاشق کارتان هستید؟

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۰ : امتیاز از مجموع ۰ : رأی]

محدثه رحمانی

در زندگی کاری‌م چالش های متفاوتی رو تجربه کردم. این چالش ها بقدری اهمیت دارند که تصمیم گرفتم به کارجوهای دیگه کمک کنم تا به روشی درست مسیرشون رو طی کنند.(اینستاگرام من : mystartups) سئوال یا دیدگاه مربوط به این مطلب رو میتونید پایین همین نوشته برای من بفرستید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =