اهمیت-مدیریت-زمان-برای-دانشجویان

تاثیر کار دانشجویی بر پیشرفت و موفقیت شغلی آینده کارجویان

یکی از اصلی‌ترین دغدغه دانشجویان، پیدا کردن شغلی مناسب برای آینده است. اکثریت آنها از گرفتن پول توجیبی خسته شده‌اند و خواستار یک درآمد ماهیانه هستند. از طرفی درس‌های دانشگاهی اجازه کار مداوم را به آنها نمی دهد. پس کار دانشجویی به صورت پاره وقت یا ساعتی بهترین گزینه برای آنان به شمار می آید. اما آیا کارهای دانشجویی میتواند بر موفقیت شغلی آینده کارجویان تاثیری مثبت داشته باشد؟

در ادامه توضیحات کاملی را شرح می دهیم.

آشنایی با کار دانشجویی

کار دانشجویی همان کار پاره وقت یا نیمه وقت است که نه تنها ساعات کاری کمتری دارد و انعطاف پذیری آن بالاست، بلکه نیازی به تخصص و سابقه کار آنچنانی ندارد. از همین رو بهترین گزینه برای دانشجویان به حساب می آید.

اکثریت دانشجویانی که همچنان در حال تحصیل بوده و مهارت هایشان را تکمیل می کنند، الزام حضور و شرکت در کلاس های دانشگاه و مطالعه دروس، اجازه استخدام تمام وقت را به آنها نمی دهد. از همین رو کار نیمه وقت کمک می کند تا نه تنها فرصت کسب تجربه و آشنایی با دنیای کار را بدست آورند، بلکه به درآمد قابل قبولی نیز دست پیدا کنند. اما این کار آیا مزایایی را هم با خود به همراه دارد؟

مزایای کار دانشجویی چیست؟

کارهای دانشجویی چه مزایایی دارد؟

نمیتوان به آن دسته از دانشجویانی که تا پایان تحصیل؛ تمایلی به انجام کار ندارند خرده ای گرفت. اما باید خاطر نشان کرد؛ این دسته از افراد پس از فارغ التحصیلی و دریافت مدرک باید تازه به دنبال کسب تجربه و افزایش مهارت هایشان باشند. اما کار دانشجویی به افراد این فرصت را می دهد تا یک زندگی کاملا حرفه ای را تجربه نمایند و حتی اثرات مثبت آن را نیز متوجه شوند. پس اگر برای آینده شغلی خود نگران هستید و مایلید هر چه زودتر به موفقیت و درآمد بالا برسید، این موقعیت استثنائی را از دست ندهید.

در این مسیر همکارجو همراه شما بوده و کمک می کند تا هر آنچه که بهترین است را برایتان فراهم آورد. اما چه مزایای دیگری دارد؟

*فراگرفتن مدیریت هزینه ها

وقتی والدین وظیفه تامین مخارج شما را برعهده دارند، بدون دغدغه میتوانید خرج کنید. حتی با اتمام موجودی بانکی‌تان، تنها با یک تماس با والدین میتوانید مشکل را برطرف کنید! اما مسئله زمانی که خودتان وظیفه دخل و خرجتان را برعهده میگیرید کمی پیچیده می شود. شما کم کم می آموزید چگونه هزینه ها و مخارج را مدیریت کنید. اگر حقوق ماهیانه دریافت میکنید و قصد خرید وسایلی را دارید؛ باید از خود بپرسید « آیا واقعا این وسایل را احتیاج دارم؟»

مدیریت اینچنینی نه تنها در زندگی حرفه ای بلکه در زندگی شخصی نیز فواید و کاربردهای بسیار زیادی دارد.

فرصت های شغلی

*مدیریت زمان خود را تقویت کنید

کار دانشجویی اغلب برنامه های دانشجویان را فشرده می کند. از یک طرف الزام حضور در کلاس ها، مطالعه دروس و آمادگی برای امتحانات و معاشرت با دوستان و از طرف دیگر کار دانشجویی و مسئولیت هایی که این شغل بر دوش آنها گذاشته است. اینجاست که مدیریت و زمانبندی دقیق کمک کننده خواهد بود. شما به مرور می آموزید که برنامه ریزی چطور میتواند شما را در به اتمام رساندن کارهایتان یاری کند.

*با فرآیند مدیریت و اجرای کسب و کار آشنا می شوید

مطمئنا به عنوان شخصی که تنها به صورت پاره وقت در یک شرکت مشغول به فعالیت میشود نمیتواند قوانین سازمانی و دستورالعمل های را بررسی کنید. اما فرصتی استثنایی در اختیار شماست تا روال اداری و مدیریت کسب و کارها را بشناسید. پس از آشنا شدن با روابط کاری، مسئولیت های شغلی و همچنین چگونگی عملکرد کارکنان و تاثیر آن بر نتیجه کار، از جمله مزایای کارهای دانشجویی به حساب می آید.

تاثیر کار دانشجویی بر آینده

*گسترش شبکه ارتباطات

از جمله مهم ترین دغدغه دانشجویان و همچنین فارغ التحصیلان، ایجاد روابط در دنیای کاری است. آنها نمیدانند باید از کجا شروع کنند. اما اگر در دوران تحصیل؛ به انجام کار دانشجویی بپردازند و با افراد مختلف آشنا شوند، پیدا کردن مسیر حرفه ای، یکی از آسان ترین تصمیم گیری ها و اقدامات، پس از فارغ التحصیلی به حساب می آید.

این مسئله خصوصا برای آن دسته از دانشجویانی که به انجام کارهای نیمه وقت مرتبط با رشته تحصیلی و اهداف کاری آینده شان میپردازند، بسیار تاثیرگذار بوده و همچون یک سکوی پرتاب عمل می کند.

کار نیمه وقت چند ساعت است؟

به خاطر بسپارید؛ مهم ترین وظیفه یک دانشجو، مطالعه درون دانشگاهی و تحصیل است. اگر به رشته تحصیلی تان علاقمند هستید، پس بیشتر تلاش می کنید و نتایج مثبتی نیز کسب خواهید کرد. بنابراین هرچقدر هم برای کسب درآمد بیشتر عجله دارید اما توصیه می‌کنیم تعداد ساعات کار دانشجویی شما به حدی نباشد به درس شما لطمه‌ای وارد کند.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۰ : امتیاز از مجموع ۰ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + یک =