چرا باید رزومه خود را هر سال به روز کنید

چرا باید رزومه خود را هر سال به‌روز کنیم

آیا تابحال شده یک فرصت کاری بزرگ را فقط بخاطر تاخیر در اقدام بموقع از دست داده باشید؟

کارجویان بیش از آنچه تصور میکنند در چنین شرایطی قرار خواهند گرفت. از این رو اگر نمی‌دانید ” رزومه چیست و چرا همه جا رزومه میخواهند ” حتما قبل از ادامه مطلب، مقاله مربوطه را بخوانید. اگر رزومه‌ دارید و نمی‌دانید چرا باید آن را به‌روز نگه دارید و میخواهید فقط به آنچه که مدتها قبل در آن نوشته‌اید اکتفا کنید، باید بگوییم که در آینده‌ی نزدیک، به مشکل بزرگی بر خواهید خورد.

۸۹ درصد از ما کارجویان، اصولا بدنبال شغل‌های جدید ، بهترین گزینه استخدام شرکت‌ها و فرصتهای کاری بهتر هستیم. اگر شما هم جزء این اکثریت هستید، نیاز است تا قبل از پایان سال به فکر به‌روزرسانی رزومه ی خود باشید. اگر به اندازه کافی قانع نشدید فاکتورهایی در این مقاله از همکارجو وجود دارد که نظرتان را تغییر خواهد داد.

هیچ کس از آینده خبر ندارد

بخشی از رشد حرفه ای فرصت آفرین کاری، مربوط به زمانیست که با افراد جدید آشنا می‌شویم. ما هیچ وقت نمی‌دانید چه کسانی را کجا ملاقات خواهیم کرد. پس اگر بر حسب خوش اقبالی با کارفرمایی ارتباط برقرار کردیم و خواستیم همکاری‌مان را با او آغاز کنیم، قطعاً آن رزومه‌ی خاک خورده، توانایی این را دارد که منافع‌مان را در کسری از ثانیه به خطر بیندازد. پرورش روابط کاری و اعتماد سازی به واکنش سریع و متناسب باشرایط نیازمند است و این یعنی در دست داشتن یک رزومه کامل با اطلاعات به روز شده در آن.

چرا باید رزومه خود را هر سال به روز کنید

به‌روزرسانی رزومه، آسانتر از دوباره نویسی است

۱. یکی از بزرگترین اشتباهات کارجویان در نوشتن رزومه، اهمیت دادن بیش از حد به موفقیت هایشان است:

متون طولانی و ملال آور برای کارفرمایانی که برای هر ساعت از زندگی خود برنامه‌ریزی میکنند، مناسب نیست. ارائه‌ی داده هایی واضح، قدرت تاثیرگذاری بیشتری نسبت به توضیحات زیاد و پیچیده دارد. از طرفی برجسته کردن سوابق کاری ویژه‌ی‌مان هم بطور قطع از اهمیت خاصی برخوردار است، اما اگر صرفاً به دست‌آوردها و نه مسئولیتهای خود تکیه کنیم ، رزومه‌ آنطور که باید اثرگذار نخواهد بود.

حافظه‌ی ما قدرت به خاطرسپاری همه جزئیات وقایع را ندارد. این را به یاد داشته باشید که هرچه دیرتر برای به‌روزرسانی رزومه اقدام کنیم، یادآوری اطلاعات و دست آوردهای شغلی گذشته، برای‌مان سخت تر خواهد بود. 

۲. در رزومه به اولین سابقه کاری خود اشاره کنیم:

ما میتوانیم با توصیف و اشاره به اولین تجربه، رزومه خود را کاملتر کنیم. از گفتارهای عامیانه کمک بگیریم و مهارت ها و مسئولیتهای تازه خود را قبل از فراموش شدن بنویسیم.( بعد از اینکه تمام توضیحات را نوشتیم می‌توانیم جمله‌بندی‌ها را مناسب‌تر کنیم.) ما همیشه می‌توانیم رزومه خود را ویرایش کنیم اما دسترسی به اطلاعات و توضیحات قبلی، سخت‌تر خواهد بود.

هرچقدر زودتر بفکر به‌روزرسانی رزومه تان باشید، این کار آسانتر انجام خواهد شد.

چرا باید رزومه خود را هر سال به روز کنید

به‌روزرسانی رزومه به معنی نارضایتی ما از شغل فعلی مان نیست!

شاید به نظر برسد با به روزرسانی اطلاعات داخل رزومه، خود را از شغل فعلی ناراضی نشان میدهیم، اما اینگونه نیست:

اینکه رزومه، جدیدترین اطلاعات حرفه ای کاری‌مان را در خود داشته باشد به معنای حفظ منافع‌مان در شرایط غیرقابل پیش بینی است و این آینده‌نگری یعنی ما یک قدم به سمت موقعیت بهتر، پیش می‌رویم.

اگر اجرای این کار برای‌تان سخت است، شروع کنید در مورد خود نوشتن. شاید یادآوری و برجسته کردن اطلاعات ویژه، که منعکس کننده دست آوردهای شماست کار آسانی نباشد، اما مطمئن باشید به‌روزرسانی رزومه‌‌تان کلید موفقیت شغلی و حرفه‌ای شماست.

آپدیت کردن رزومه قبل از شروع سال جدید به ما کمک میکند تا آغازی نو داشته باشیم و هرچه سریعتر، حرفه‌ی رویایی مان را بدست آورید. این کار مهم را برای لحظات آخر نگذارید!

اگر می‌خواهید خود را برای قدم بعدی آماده کنید ۷ استراتژی برای آرام و مسلط ماندن در طول مصاحبه کاری را حتما بخوانید. برای حفظ سلامت فردی و کیفیت کاری خود تاثیر منفی کار شدید بر بهره‌وری شغلی و سلامت  تان را بررسی کنید و از روش های یافتن شغل در بازار کار پنهان هم برای رشد جستجوی شغلی استفاده کنید.

منبع : Glassdoor

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

محدثه رحمانی

در زندگی کاری‌م چالش های متفاوتی رو تجربه کردم. این چالش ها بقدری اهمیت دارند که تصمیم گرفتم به کارجوهای دیگه کمک کنم تا به روشی درست مسیرشون رو طی کنند.(اینستاگرام من : mystartups) سئوال یا دیدگاه مربوط به این مطلب رو میتونید پایین همین نوشته برای من بفرستید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + پنج =