چه عواملی بر رضایت شغلی تاثیرگذار است؟ 1

چه عواملی بر رضایت شغلی تاثیرگذار است؟

یادآوری صبح شنبه همواره یکی از بدترین اتفاقاتی است که این روزها برای اکثریت افراد جامعه رخ می دهد. جدا شدن از تخت و بازگشت دوباره به محیط کاری اغلب یکی از سخت ترین کارهای ممکن است. و یکی از اصلی ترین نشانه های عدم رضایت شغلی.

رضایت از کار را باید یکی از مهم ترین عوامل جهت محقق ساختن خواسته های فردی چه در محیط کار و چه در زندگی دانست. این مسئله به قدری اهمیت دارد که حتی محققان و روانشناسان نیز با یکدیگر متفق القول شده اند. اما چگونه می توان رضایت شغلی را تجربه کرد؟ چه نکاتی وجود دارد که می تواند در این راه کمک کننده باشد؟ در ادامه این مقاله قصد داریم نکاتی را در این زمینه بازگو کنیم. با ما همراه باشید.

منظور از رضایت شغلی چیست؟

همانطور از نام آن پیداست، منظور از رضایت شغلی نوعی احساس رضایت و راحتی یا نوعی حس کمال می باشد. که یک کارمند در محیط کاری خود احساس می کند. زمانی که کارمندان یک شرکت درک کنند، شغل شان پلی برای رسیدن هر چه راحت تر به اهداف و ارزش هایشان است، نگرش بهتری نسبت به آن پیدا می کنند و به نوعی رضایت شغلی شان افزایش می یابد.

عوامل مختلفی می تواند بر این مسئله تاثیر بگذارد که از جمله می توان به میزان حقوق، ساعت کاری انعطاف پذیر، فرصت های ترفیع، مزایا و امنیت شغلی و… اشاره کرد. زمانی که رضایت در کار وجود داشته باشد، به ندرت با مسائلی مانند اختلافات کاری، خطا، غیبت و… روبرو خواهید شد.

با توجه به این مسئله که تقریبا بخش عمده ای از زندگی خود را در محل کار سپری می کنیم، باید برای رضایت شغلی ارزش بیشتری قائل شویم. پس بیایید روش های بهبود آن را بشناسیم.

ثبت نام در سامانه راهنمای مسیرشغلی همکارجو

عوامل تاثیرگذار در افزایش رضایت از کار

 مواردی که در زیر خدمت شما عنوان می شود می تواند در رضایت شغلی کارکنان یک شرکت تاثیرگذار باشد. این موارد عبارتند از:

*اعطای مسئولیت

وقتی یک مسئولیت بزرگ تر برعهده یک کارمند گذاشته می شود، او احساس ارزشمندی و توانمندی بیشتر خواهد کرد. کارهایی که اغلب با اعطای مسئولیت همراه می شوند، تاثیر بسزایی بر افزایش رضایت شغلی دارند. زیرا حس شعف و غرور پس از اتمام صحیح کار، با هیچ حسی در جهان قابل مقایسه نیست.

زمانی که هیچ مسئولیتی برعهده کارکنان گذاشته نشود، به مرور زمان اعتماد به نفس آنها تضعیف می شود. حتی نسبت به ارزش خود در شرکت دچار تردید خواهند شد. این امر را میتوان در نهایت عاملی برای کاهش رضایت شغلی دانست.

*محیط کاری

یکی از ضروری ترین مسائلی که باید به آن اهمیت داده شود، محیط کار کارکنان است. زمانی که یک محیط، سالم و امن باشد، پرسنل راحت تر به انجام کارهای خود می پردازند. البته دقیقا عکس این قضیه نیز وجود دارد. به همین دلیل است که برترین شرکت های دنیا در تلاش اند تا با فراهم آوردن محیط کاری دوستانه و حمایت گر نه تنها رضایت شغلی کارمندان خود را افزایش دهند بلکه بهره وری آنان را به بالاترین میزان برسانند.

رضایت شغلی چگونه میسر می شود؟

*خلاقیت در کار

هر جایی که صحبتی هر چند کوتاه از خلاقیت در میان باشد، شاهد افزایش رضایت شغلی خواهیم بود. به کار بردن خلاقیت در ابعاد مختلف مسئولیتی که کارمندان برعهده دارند، حس مالکیت در پروژه را به آنها منتقل می کند. مهم نیست که خلاقیت تا چه اندازه بزرگ و تا چه اندازه کوچک باشد. آن چیزی که اهمیت دارد تلاشی است که جهت بروز خلاقیت نمایان شده است.

زمانی که کارها یکنواخت شود، افراد هیچ خلاقیتی را در پروژه مشاهده نخواهند کرد و حس بیگانگی در انجام کارها به آنها دست می دهد. این مسئله میتواند از جمله موارد کاهش رضایت شغلی باشد.

*ترفیع

فرصت های ترفیع را باید یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر رضایت شغلی دانست. این روزها ترفیع شغلی با وجود مشاغل متعدد شکلی کاملا متفاوت به خود گرفته است. در طی سال های اخیر و با توجه به تغییرات اعمال شده در ساختار و چارت مدیریتی شرکت ها و استارتاپ ها، به ندرت با ساختار سفت و سخت در محیط های کاری روبرو هستیم. از همین رو، انعطاف پذیری به یک ویژگی مهم در کسب و کارها تبدیل شده است.

به همین دلیل است که ترفیع دیگر مفهوم سابق را ندارد.

*انعطاف پذیری

زمانی که شما به عنوان کارفرما، انعطاف پذیری را در راس امور کاری خود قرار می دهید، باید بدانید یکی از بهترین روش ها جهت افزایش رضایت شغلی را برای کارکنان خود را در پیش گرفته اید. افراد باهوش و توانمند علاقه بسیار زیادی به تعیین برنامه های کاری خود دارند و زمانی که این فرصت در اختیار آنها قرار گیرد؛ به مراتب بازدهی بیشتری را از خود نشان می دهند.

تاکنون به چرایی پرطرفدار بودن فریلنسینگ فکر کرده اید؟ یکی از مهم ترین دلایل آن را می توان ساعت کاری منعطف آن دانست. زیرا منجر به افزایش مشارکت و همچنین بهره وری و در نتیجه رضایت شغلی خواهد شد.

البته این مسئله را باید در نظر بگیرید که رضایت شغلی برای هر یک از افراد دارای معانی متفاوتی می باشد. و حتی فاکتورهای متفاوتی را مدنظر قرار می دهد.

فرصت های شغلی

ما در همکارجو تلاش می کنیم تا با همراهی شما در یافتن مسیر شغلی مناسب، نه تنها پیشرفت بلکه رضایت شغلی را نیز فراهم آوریم. میتوانید این کار را با مراجعه به بخش استخدامی ها شروع کنید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۵ : امتیاز از مجموع ۱ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − یک =