شغل چیست؟ انواع مشاغل کدامند؟

شغل چیست؟ انواع مشاغل کدامند؟

شغل یا کار، آن بخش از زندگی ما انسان‌هاست که استقلال و رشد شخصی‌مان را بهمراه دارد. رسیدن به این سطح از زندگی و ادامه دادن بدون داشتن اطلاعات پایه‌ای و لازم، قطعا چالش‌های پیش رو را سخت‌تر می‌کند. بهتر است قبل از قرار گیری در مسیر شغلی و استخدام شرکت‌ها ، تحقیق کرده و تعاریف اولیه موجود در ذهن‌مان را با علم روز مربوطه، به‌روزرسانی کنیم. در این مقاله جدیدترین تعاریف و انواع شغل را بررسی خواهیم کرد.

اصطلاح شغل می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. از جمله :

  1. کار تمام‌وقت یا پاره‌وقت با حقوق مشخص.
  2. کار پروژه‌ای یا فریلنسرینگ.
  3. کار وظیفه‌ای‌ با مسئولیتی مشخص(مثل وظایف مادرانه).
  4. کار پروژه‌ای بلند مدت (مثل پروژه‌های سدسازی).

تعریف شغل در واژه‌نامه کمبریج :

در واژه‌نامه کمبریج، شغل مسئولیتی است که یک شخص برای بدست آوردن دستمزد یا مبلغی برعهده می‌گیرد. مسئولیتی که سختی و مشکلات مربوط به خود را بهمراه دارد.

اصول شناسی “شغل” :

در دهه ۱۶۲۰ میلادی در انگلستان کلمه “شغل” به معنای” وظیفه‌ی انجام بخشی از کل کار” معرفی شد. تا اینکه در دهه  ۱۶۵۰ میلادی معنای آن کامل‌تر شد و به جمله‌ی “وظایفی که افراد به‌ازای دریافت پول انجام می دهند” تغییر کرد.

انواع مشاغل :

در جامعه، افراد شغل‌های متفاوتی دارند. از کارمند یک بانک گرفته تا باغبان، نویسنده، فروشنده، … و حتی یک زن خانه‌دار با توجه به تعریف، دارای شغل هستند. شغل افراد، براساس میزان مهارت و تخصص مورد نیاز، به دسته‌بندی‌های زیر تقسیم می‌شود:

۱. شغل‌های تخصصی:

این نوع شغل به مدرک دانشگاهی نیاز دارد. مثل شغل‌های وکالت، پزشکی، دندانپزشکی، معماری، کتابداری، فیزیکدان، معلمی، استاد دانشگاه، مهندسی، داروسازی و… .

۲. شغل‌های نیمه تخصصی:

این دسته از شغل ها “مهارتی” است و به توانایی فیزیکی افراد وابسته می‌باشد. از جمله شغل‌های نجّاری، مکانیک خودرو، آرایشگری، نانوایی، قصاب، لوله‌کش، باغبان و… که در دسته‌بندی شغل‌های خدماتی نیز قرار می‌گیرد. برای بدست آوردن یکی از شغل‌های خدماتی نیاز به گذراندن دوره‌ی آموزشی عملی یا کارآموزی زیردست استادکاران آن‌حرفه‌ می‌باشد. ( در ایران سازمان فنی‌حرفه‌ای که یک سازمان دولتی می‌باشد، دوره‌های آموزش عملی را برای علاقمندان برگزار می‌کند.)

بین شغل‌های تخصصی و نیمه تخصصی، مشاغل فنی و مدیریتی هم وجود دارند که برخی از آنها به مدرک دانشگاهی نیازمند است.

۳. شغل‌های غیرتخصصی:

شغل‌هایی هستند که به تخصص و مهارت خاصی نیاز ندارند. نمونه این شغل‌ها خدمتکار، نگهبان، کارگر مزرعه، نظافت‌چی و … می‌باشد.

البته شایان ذکر است بسیاری از مدیران موفق شرکت‌های چند ملیتی بزرگ، تحصیلات دانشگاهی ندارند. در حقیقت ، بسیاری از آنها در رده‌های شغلی پایین شروع به کار کرده، مهارت‌های تخصصی بدست آوردند، به تلاش خود ادامه دادند تا به چنین جایگاهی رسیدند.

ریچارد برانسون ، بنیانگذار و مدیرعامل انگلیسی گروه ویرجین ، به دلیل بیماری معلولیت آموزشی در سن ۱۶ سالگی مدرسه را ترک کرد. در واقع ، رئیس وی، رابرت درایسون پیش بینی کرده بود که برانسون یا ادامه زندگی‌ش را در زندان به سر می‌برد یا میلیونر خواهد شد. امروز دارایی خاص او بالغ بر ۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

مشاغل تمام‌وقت و نیمه‌وقت

 

در شغل تمام وقت ، افراد حدود ۳۵ تا ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند درحالی که ساعت کاری درشغل پاره وقت کمتر از این مقدار می‌باشد. همین طور تعداد مشاغل پاره‌وقت در کشورهای پیشرفته به طور قابل توجهی افزایش یافته است و همچنان رو به رشد می‌باشد. شغل دانشجویی از جمله شغل‌های پاره‌وقت می‌باشد.

شغل‌ها را می‌توان بصورت خوداشتغالی، واسطه‌گری، مشاغل جدید، فصلی، موقتی یا قراردادی هم دسته‌بندی کرد.

بیشتر افراد برای کارهایی که انجام می دهند حقوق دریافت می‌کنند. با این حال ، برخی از شغل‌ها هم وجود دارند که بدون پرداخت پول می‌باشد. از نمونه‌های آن می‌توان به کارآموزی، خانه‌داری و … اشاره کرد. کارهای داوطلبانه و NGO ها نیز نمونه‌ای از شغل‌های بدون حقوق می‌باشد.

طبق گزارشات در سال ۱۳۹۷، در دنیا حدود ۱۵ هزار نوع شغل وجود دارد، که در ایران تنها ۳۰۰۰ نوع از این شغل‌ها تعریف شده‌اند.

شغل روزمزد چیست؟

“شغل روزمزد” اصطلاحی است که به طور معمول به کارهایی با درآمد کم گفته می‌شود که مردم آن را تا زمان رسیدن به شغل رویایی‌شان انجام می‌دهند. بعنوان مثال ، ممکن است فردی با هدف تبدیل شدن به یک ورزشکار ، بازیگر ، موسیقیدان یا نویسنده موفق، بصورت موقت در یک رستوران بعنوان پیشخدمت یا سالن‌دار مشغول به فعالیت باشد.

بسیاری از دانشجویان دانشگاهی بخاطر سبک زندگی‌شان، به سراغ شغل روزمزد می‌روند. در واقع این نوع شغل، جزء شغل های پاره‌وقت دانشجویی به حساب می‌آید. در نهایت شغل روزمزد، شغلی است که فرد پس از بدست آوردن کار ایده‌آل‌اش، آن را به راحتی کنار می‌گذارد.

رضایت شغلی

میزان لذتی است که از انجام کار خود به دست می آوریم. هرقدر به کار و شغلی که انجام می‌دهیم علاقمند باشیم، این میزان بیشتر خواهد بود.

آگهی شغلی چیست؟

هنگامی که یک شرکت براساس وظایف شغلی به یک نیروی کاری نیاز دارد، آن جایگاه شغلی را در قالب آگهی استخدامی بصورت مستقیم یا غیرمستقیم برای کارجویان منتشر می‌کند.

در ابتدای آگهی استخدامی، توضیحات شغلی نوشته می‌شود، که شامل کارهایی است که نیروی کار باید انجام دهد و ادامه توضیحات مربوط به حقوق، پاداش، مدارک تحصیلی مورد نیاز و … می باشد. در آخر، این فرصت شغلی ممکن است از طریق وب‌سایت آن مجموعه یا رسانه‌های استخدامی همچون همکارجو، برای سایر کارجویان منتشر شود.

این توضیحاتی بود از جدیدترین و آخرین تعاریف و تغییرات شغل و انواع آن که بطور مکرر در همین صفحه به‌روزسانی خواهد شد. اگر در ابتدای مسیرشغلی و تازه‌کار هستید پیشنهاد می‌کنم راهنمای چگونگی استخدام شرکت ها را بخوانید.

امید امیدی

برای آشنایی و ارتباط با من میتوانید به سایت من سر‌بزنید. https://omid-omidi.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =