آخرین روز کاری شما چگونه بود؟

در آخرین روز کاری خود باید چه اقداماتی را صورت دهید؟

باید قبول کنید که روزی از شغل فعلی خود خداحافظی خواهید کرد. هر چند برای زندگی کاری جدیدتان پر از شور و اشتیاق و هیجان هستید، اما مسائل و نکاتی وجود دارد که در آخرین روز کاری باید به آن توجه کنید. در این صورت انرژی شما در زمان ترک موقعیت کنونی و یک شروع تازه بسیار بیشتر از آن چیزی خواهد بود که فکرش را می کنید.

اگر هم اکنون در چنین شرایطی قرار دارید، توصیه می کنیم در ادامه مقاله با ما همراه شوید. در نظر داریم توضیحاتی را در رابطه با اهمیت ترک کردن شغل، در مساعدترین شرایط خدمت شما ارائه دهیم.

چرا آخرین روز کاری باید به صورت حرفه ای پایان یابد؟

ساخت یک پایان حرفه ای آن هم در آخرین روز کاری، بخش مهمی از برقراری ارتباط موثر با همکاران و کارفرمایان قدیمی را شکل می دهد. هیچ اهمیتی ندارد که دلیل ترک شغل شما چیست؛ اینکه محیط کار را در بهترین و مساعدترین شرایط ترک کنید، اقدامی عاقلانه است. به این ترتیب شما نه تنها ارتباط خود را با همکاران سابق حفظ کرده اید، بلکه با روحیه ای بالا به سراغ شغل جدیدتان خواهید رفت.

با ترک حرفه ای یک موقعیت شغلی، خاطرات مثبت و ماندگاری را در ذهن به وجود می آورید. این مسئله حتی باعث می شود تا نزد همکارانتان به عنوان فردی محترم و مهربان شناخته شوید. با به پایان رساندن کارها و اختصاص دادن زمانی به خداحافظی، می ‌توانید برای شروع مسئولیت‌ های بعدی در شغل جدیدتان آماده شوید و این امر باعث می‌ شود که افراد، بیش از پیش، اهمیت حضور شما را درک کنند. اما سایر اقدامات چیست؟

کارهای لازم در آخرین روز کاری

اقدامات آخرین روز کاری را بشناسید

دقت داشته باشید که به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر، باید قبل از خداحافظی و ترک محل کار سابقتان در آخرین روز کاری، اطمینان داشته باشید که اقدامات زیر را به خوبی به اتمام رسانده اید:

*ذخیره سازی پرونده ها

اگر کار شما ارتباط مستقیمی با کامپیوتر داشت، حتما تمامی پرونده های مهم کاری را در یک فلش درایو یا حتی سرویس ابری ذخیره کنید. البته میتوانید برخی از پروژه های خاص که شما نقشی اساسی در اتمام موفقیت آمیز آن داشتید را به عنوان نمونه کار در وب سایت تان قرار دهید. در زمان ذخیره سازی پرونده ها نیز آنها را به گونه ای تنظیم کنید تا بدانید چه ارتباطی با شغل سابق تان دارد. این کار حتی به شما در شروع منظم کار جدید نیز کمک خواهد کرد.

فرصت های شغلی

*حذف اطلاعات شخصی

به خاطر بسپارید که هیچ یک از اطلاعات شخصی خود را نباید در کامپیوتر شرکت باقی بگذارید. شما باید تمامی تاریخچه های جستجو، کوکی‌ ها و حتی حافظه پنهان مرورگر را حذف کنید. به این ترتیب میتوانید اطمینان داشته باشید که تمامی حساب های شما ایمن هستند. در چنین وضعیتی آن شخصی که موقعیت شغلی شما را برعهده میگیرد نیز، قدردان شما خواهد بود.

*آخرین وعده نهار را دسته جمعی میل کنید

در آخرین روز کاری، برنامه ای ترتیب دهید تا برای صرف نهار تمامی اعضای تیم یا حداقل نزدیک ترین همکارانتان حضور داشته باشند. با آنها وقت بگذرانید و درباره مسائل مختلف و حتی روابط تان گفت و گو کنید. حتی میتوانید اطلاعات تماس شخصی شان را بگیرید تا این ارتباط را گسترده تر کنید. صرف یک نهار دسته جمعی و حتی جشن کوچک می تواند یک روش بسیار معقول و خوب برای خداحافظی با همکارانتان باشد.

صرف نهار با همکاران

*کارهایتان را به اتمام برسانید

اگر میخواهید مهربانی تان را به همکاران نشان دهید، میتوانید پس از تکمیل کردن کارها و وظایف تان شرکت را ترک کنید. اما چگونه؟ از همان لحظه ای که تصمیم به ترک شغل فعلی تان گرفتید، باید لیستی از کارهای باقی مانده تهیه کنید. حتی اگر در میانه یک پروژه بزرگ هستید، باید جلسه ای ترتیب داده تا کار خود را به طور عادلانه واگذار نمائید. لازمه داشتن یک برخورد و رفتار حرفه ای، تعهد به وظایف و انتقال معقول آن به عهده فردی دیگر است.

*با مشتریان تماس بگیرید

به تمامی مشتریانی که با آنها در ارتباط هستید پیام دهید که در حال ترک شغل تان هستید. به آنها کمک کنید تا به جهت پیشبرد اهداف شان حتما برنامه جدیدی را تنظیم کنند. این کار حتی میتواند از طریق ملاقات با اعضای تیم یا ارائه شماره تماس مشتریان به همکاران دیگر باشد. انجام این کاها با برنامه ریزی دقیق به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

نتیجه گیری

دقت داشته باشید که اقدامات بسیار زیادی در آخرین روز کاری تان باید صورت دهید. اقداماتی که در به جای گذاشتن نامی نیک از شما بسیار تاثیرگذار می باشد. همه ما در تمام طول زندگی مان برای پیشرفت بیشتر تلاش می کنیم. تمامی کارهایمان را به گونه ای برنامه ریزی می کنیم تا چنین هدفی را محقق سازیم. خالی از لطف نیست اگر بدانید ترک حرفه ای محل کار قبلی، یکی از مهم ترین این اقدامات به شمار می آید.

به این مقاله چند ستاره میدی؟
[۰ : امتیاز از مجموع ۰ : رأی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 6 =